• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Ruble 0.06518
 • Ankara : 10 °C
 • İstanbul : 16 °C
 • Moskova : 4 °C
 • Antalya : 17 °C
 • İzmir : 17 °C
 • St. Petersburg : 0 °C
 • Kazan : -7 °C
 • Soçi : 11 °C

3 renkli bayrak yine Rusya’nın milli bayrağı oldu.

11.12.2013 22:08
3 renkli bayrak yine Rusya’nın milli bayrağı oldu.
Rusya 3 renkli bayrağı milli bayrağı olarak benimseli 11 Aralıkta 20 yıl oldu. Rusya’nın beyaz- mavi- kırmızılı bayrağının tarihi l7. Yüzyılın sonlarına dayalı.

Rusya Federasyonunun milli bayrağına ilişkin kararname 11 Aralık 1993-te devletbaşkanı Boris Yeltsin tarafından imzalandı. Bu kararname gereğince ., beyazlı –mavili- kırmızılı bayrak,70 yıl kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliğinin bayrağı olan al bayrak yerine Rusya Federasyonunun milli bayrağı oldu. Tarihsel Perspektif Fonu görevlisi Pavel Sviyatenkov, ülkenin hayatındaki o zor dönemde 3 renkli bayrağı ülkenin milli bayrağı olarak benimsemek kararının alınması raslantısal bir olay değildi,dedi ve şöyle devam etti:  Beyazlı mavili kırmızılı bayrak uzun zaman içinde Rusya’nın milli bayrağı ve l917 Şubatındaki antimonarşi devrimin sbayrağıydı. Bu bayrağı Rusya’nın milli bayrağı olarak benimsemek kararı, önemli derecede bunun için alındı. Sovyet birlik cumuhuriyetlerinden biri olan Rusya Federayonunun bayrağı, Sovyetler Birliği bayrağının bir varyasyonu olduğundan, Rusya’nın 3 renkli eski bayrağını yeni Rusya’nın milli bayrağı olarak benimsemek kararlaştırıldı.

Beyazlı-mavili-kırmızılı bayrağın 300 yılı aşkın bir tarihi var . İlk kez 1667-de çar Aleksey zamanında ilk kez ortaya çıktı, 1705-te de oğlu Rusya imparatoru Büyük Petro zamanında Rusya ticaret filosunun bayrağı oldu. Bu 3 rengin bayrak için niçin seçilmesinin değişik versiyonları var. Birine göre, beyaz renk ruh asilliğinin,mavi vefa ve sadakat ve kırmızı mertliğin sembolleridir.

Rusya Ekonomi Okulu Tatbiki politoloji bölümü doçenti Konstantin Truyevsef, 3 renkli bayrağın unutulmuş olduğu dönemlerin yaşandığını kaydederek şunları söyledi:

Fransa’daki 18. Yüzyılın devriminden sonra Rusya’nın 3 renkli bayrağından vazgeçildi. Sebebi,renklerinin yeni Fransız bayrağının renklerine çakışmasıdır. Sonuçta Rusya’da yeni bir bayrak benimsendi . Ama 19. Yüzyılın ikinci yarısında 3 renkli bayrak milli sembol olarak dönmeye başladı.

20. Yüzyılda beyazlı-mavili-kırmızılı bayraktan yine vazgeçmek çabalarında bulunuldu. 1918 yılının devrimci dönüşümlerinden sonra yeni hükümet çarlık zamanını anımsatan herşeyi unutturmak çabalarında bulundu.

L991 Ağustosundaki gelişmeler kapsamında 3 renkli bayrağın varlığı yine anımsadı. Mihail Gorbaçöv’u Sovyetler Birliği devletbaşkanı görevinden uzaklaştırmak ve izlediği hareket hattını değiştirmek çabalarında bulunulduğu sırada göstericiler, şimdi Rusya hükümet konağı olan Sovyetler Evine Rusya’nın 3 renkli bayrağını çekti. Konstantin Truyevsef bunun demokrasiye geçişin bir sembol olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

3 enkli bayrağın Rusya’nın milli bayrağı olarak benimsenme süreci gereken kuruluşların oluşturulmasına rasladı.. Demokrasi her şeyden önce Anayasanın kabul edilmesi ve iki meclisli parlamentonun kurulması demektir. . 3 renkli bayrağın milli bayrak olarak benimsenmesi 1990 yıllarında Rusya’da gençekleştirilmiş yapısal değişimlere uygundu.

1994-te devletbaşkanı tarafından alınan karara göre, resmi bayram olan Milli bayram günü kuruldu. Milli bayram günü 22 Ağustosta kutlanır.

Sonuna yaklaşan bu yıl Rusya’nın milli bayrağı Gines rekorlar kitabına yazıldı. Vladivostok kentinde ellerindeki beyaz,mavi ve kırmızı rehkli bayraklarla kentliler, bir köprü üzerinde l0 bin kişilik 3 kolu meydana getirmekle Rusya’nın bayrağını oluşturdu. Bu bayrak dünyadaki ilk canlı bayrak olarak rekorlar kitabına yazıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim