• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Ruble 0.06518
 • Ankara : 10 °C
 • İstanbul : 16 °C
 • Moskova : 4 °C
 • Antalya : 17 °C
 • İzmir : 17 °C
 • St. Petersburg : 0 °C
 • Kazan : -7 °C
 • Soçi : 11 °C

'Beyaz Rus' cemaati harekete geçti

23.12.2013 07:57
'Beyaz Rus' cemaati harekete geçti
“Beyaz Rus” cemaati tarafından kurulan PAE Fukaraperver Derneği, İstanbul’daki 3 Rus Ortodoks Kilisesinin mülkiyet haklarını geri almak için harekete geçti.

Derneğin yetkilisi Kazimir Pamir, RS FM’e yaptığı açıklama süreçle ilgili son gelişmeleri anlattı.

Karaköy bölgesinde birbirine yakın binaların üst katlarında bulunan Aya Adreas, Aya Elia ve Aya Panteleymon Rus Ortodoks Kiliseleri, 1870’li yıllardan beri Ruslar tarafından kullanılıyor. Ancak, kiliselerin vesayetinin Bolşevik İhtilali'nin ardından Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı Aynoros Manastırı’na geçmesi, bugüne kadar uzanan sorunların başlangıcını oluşturmuş.

İstanbul’daki “Beyaz Rus” cemaati tarafından kurulan PAE Fukaraperver Derneği, Rus Ortodoks Kiliselerinin mülkiyet haklarını yeniden elde edebilmek için yoğun çalışmalar başlattı. Derneğin üyelerinden Kazimir Pamir, süreçle ilgili son gelişmeleri RS FM mikrofonlarına anlattı.

“Rus cemaatinden Rum cemaatine geçiş”

Pamir, “Bu kiliselerin tapusu, Aynoroz’da bulunan Rus manastırlarına ait. Ancak tapuda; ‘Kiliseler, Rus cemaatinden Rum cemaatine geçmiş’ diye bir ibare var. Rusya komünist rejime geçtikten sonra komünistlerin kilisesi olmayacağı için devreye Fener Rum Patrikhanesi girmiş ve devletin kiliselere el koymasını önlemek amacıyla böyle bir idari düzeltme yapmış” diyor. İstanbul’daki Rus cemaati olarak bu üç Rus Ortodoks Kilisesi’nin mülkiyet haklarını geri almayı hedeflediklerini söyleyen Kazimir Pamir, kiliselerin korunması için oluşturulan idari kararı geriye çevirmeye çalışacaklarını belirtiyor.

Vakıf kurulması gerek

Konuyla ilgili hem Patrikhane hem Aynoros Manastırı hem de Rusyalı makamlarla iletişim halinde olduklarını belirten PAE Fukaraperver Derneği yetkilisi, sürecin hızla sona ermesi için öncelikle vakıf kurulması gerektiğini belirtti. Kazimir Pamir, “Türkiye yasaları uyarınca, kiliselerin idaresini üstlenebilmemiz için vakıf kurmamız gerekiyor. Biz de Aynoros Manastrı’na giderek, kendilerine vakıf kuracağımızı iletecek ve kiliselerin mülkiyet haklarını talep edeceğiz” dedi.

Kiliselerin restorasyonunu Rusya üstlenecek

Ancak İstanbul’daki 3 Rus Ortodoks Kilisesi’nin karşı karşıya olduğu tek sorun hukuki durumları değil; kiliselerin hepsi kapsamlı bir restorasyona ihtiyaç duyuyor. Bu süreçte Rusya devletinden destek alacaklarını söyleyen Kazimir Pamir, “60 senedir bu kiliselere bir çivi bile çakılmadı. Şu ana kadar derneğimiz sayesinde ayakta kaldılar. Kiliselerin tamirata değil; kapsamlı bir restorasyona ihtiyacı var. Rusya devletinden iletişime geçtiğimiz yetkililer, restorasyonun sadece Rusya tarafından yapılması gerektiğini belirtti ve bize her türlü yardım yapacaklarına dair söz verdi. Zaten kiliselerin başka bir kimseye restore edilmesi söz konusu olamaz. Çünkü Rus stilinde inşa edilmişler” diye konuştu.

Galataport’un yarattığı rant tehdidi

Bazı kişilerin Rus kiliselerini satın almak için Aynoros Manastırıyla iletişime geçtiği yönünde duyumlar aldıklarını da açıklayan PAE Fukaraperver Derneği üyesi Kazimir Pamir, “Henüz netleştiremesek de bu haber bizi üzdü. Yakında Aynoroz’a gidip detayları öğreneceğiz” dedi. “Galataport" olarak bilinen 'Salı Pazarı Kruvaziyer Limanı' projesiyle, kiliselerin bulunduğu bölgenin rant alanı haline döndüğüne dikkat çeken Pamir, “Biz Rus kiliselerini, eskisi gibi asıl sahiplerine sunmak gayesindeyiz. Galataport projesiyle bu bölge daha çok değerlenecek. Ancak kimse bu hanları ve kiliseleri satın almaya kalkmamalı” ifadesini kullandı.

PAE Fukaraperver Derneği, en son Aya Elia Rus Ortodoks Kilisesi’nin 40 yıllık aranın ardından ibadete açılmasına ön ayak olmuştu. Kilisede, 40 yıllık uzun bir sessizliğin ardından, 2 Ağustos 2013 tarihinde kutlanan Aziz İlyas gününde bir ayin düzenlenmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim