• BIST 116.511
 • Altın 162,176
 • Dolar 3,7374
 • Euro 4,6518
 • Ruble 0.06617
 • Ankara : 6 °C
 • İstanbul : 7 °C
 • Moskova : -5 °C
 • Antalya : 19 °C
 • İzmir : 12 °C
 • St. Petersburg : -3 °C
 • Kazan : -8 °C
 • Soçi : 10 °C

Bilinmeyen Rus Mucitler ve İcatları

23.03.2015 12:55
İsmail Yiğit / Gündem Rusya

İsmail Yiğit / Gündem Rusya

Bugün günlük hayatımızda kullandığımız pek çok  icadın gerçek mucidinin Rus bilim adamları ve mühendisleri olduğunu biliyor muydunuz? Maalesef icat edildikleri zamanda patentleri alınmadığı ve piyasaya başarıyla sürülmediği için bugün o mucitlerin isimleri yerine çoğunlukla Batı dünyasından isimler kamuoyunda biliniyor. Öyle görünüyor ki, bilim tarihinde müslümanların katkılarını görmezden gelen Batı merkezli tarih anlatımı, modern zamanlarda da aynı şeyi Ruslar için yapmış.

Sadece birkaç bilim ve teknoloji tarihi kitabında rastlayabileceğiniz bu bilinmeyen Rus mucitleri gelin beraber öğrenelim.

laser.jpgOtomobil

L. Shamshurenkov, herhangi bir okul bitirmeden kendisini eğitmiş köy kökenli bir Rus mucitti. 1752'de atlar tarafından çekilmeden kendi kendine hareket edebilen bir mekanik arabayı inşaa etmişti. Bu araba 4 silindir motorlu otomobillerin atası olarak kabul edilmektedir. Shamshurenkov bu icadı için Çarlık Rusyası tarafından günümüz parasıyla 2 dolar ile ödüllendirilmişti. Ancak bugün bütün dünya, ilk arabanın mucidi olarak Fransız Nicolas-Joseph Cugnot'yu bilmekte. Cugnot ise bu icadını Shamshurenkov'dan 17 yıl sonra, 1769'da dünyaya tanıtmıştı.

Helikopter

1754 Temmuz'unda, M. Lomonosov Rus Bilimler Akademisi'ne iki kişinin sığabileceği büyüklükte üstten pervaneli bir aracın sunumunu yapmıştı. Gücünü yaylardan alan bu ilk mekanik helikopter, meteoroloji aletlerinin havada kullanılması için tasarlanmıştı. 1922'de ise, Rus kökenli Amerikalı mühendis George Bothezat,  Amerikan Hava Kuvvetleri için ilk prototip helikopteri tasarlamıştı. İki mucidin de Rus olmasına karşın, helikopterin resmi mucidi olarak Amerikan vatandaşı olan Bothezat kabul edilmekte.

Buhar Lokomotifi

İlk buhar lokomotifi I. Polzunov tarafından 1763'te tasarlanmış ve bir yıl sonra Barnaul'da inşaa edilmişti. Bugün lokomotifin mucidi olarak bilinen James Watt'ın seçici komitede yer alması ve Polzunov'un icadını inceledikten sonra lokomotifin patentini almasından ise pek bahsedilmez.

Bisiklet

Bir Rus köylüsü olan Y. Artamonov ilk pedallı iki tekerlekli bisikleti 1801'de tasarlamıştı ama bu icadı 1818'de patentleyen kişi Alman Karl Drais oldu.

Telgraf

P. Schilling ilk elektrik telgraf kablo hattını St. Petersburg'daki apartmanına döşemişti. Fakat 1832'de, apartmanının iki odası arasına kurduğu telgraf cihazıyla uzaktan haberleşmeyi gerçekleştiren Schilling yerine, 1836'da, yani Schilling'den 4 sene sonra aynı şeyi yapmış olan Samuel Mors telgrafın mucidi olarak bilinmektedir.

Elektrik Motoru

İlk elektrik motoru 1834 yılında B. Yakobi tarafından icat edildi.

Anestezi

Savaş alanı cerrahisinin kurucusu olarak kabul edilen N. Pirogov, Avrupa'da eter maddesini anestezide kullanan ilk cerrahlardandı. 1847'de askeri saha operasyonlarında anestezi kullanan ilk cerrah olarak bilinmektedir. İsmi, Rus tıp tarihinde en çok tanınan isimlerdendir. Pirogov aynı zamanda Rus ulusal kahramanı olarak kabul edilmektedir.

Robot

1860'da P. Chebyshev bir yürüyen makineyi tasarlamıştı.

Dalgıç Giysisi

A. Lodygin'in 1871'de tasarladığı, oksijen ve hidrojen karışımını kullanan dalgıç tüpü,  modern dalgıç giysisinin atası olarak kabul edilmelidir.

ampul-001.jpgElektrik Ampulü

A. Lodygin elektrik ampulünü 1872'de icat eden bir Rus elektrik mühendisiydi. Fakat ampulün patenti 1879'da Thomas Edison tarafından alındığı için bugün resmi mucidi Edison olarak kabul edilmektedir.

Uçak

Rus Deniz subayı olan A. Mozhaysky, aynı zamanda havacılık alanında öncü mucitlerden biri olarak ilk uçağı 1883'te inşaa etmişti.

Radyo Vericisi

Rus fizikçi A. Popov elektromanyetik radyo dalgalarının ilk pratik uygulamasını gerçekleştirmiş kişiydi. 1890'larda itibaren, Heinrich Hertz gibi diğer radyo öncü mucitlerinin deneylerini devam ettirdi ve 1894'te ilk radyo alıcı-vericisini yaptı. 7 Mayıs 1895'te bu icadını Rus Fizik ve Kimya Topluluğu'na sundu ve 7 Mayıs Rusya'da bir süre Radyo Günü olarak kutlanmaya başlandı. 1896'da, St. Petersburg'daki iki farklı kampüs binası arasında ilk radyo dalgası aktarımını gerçekleştirdi. 1898'de 6 mil uzaklıktan denizden karaya ilk radyo iletişimini de sağladı ve 1 yıl sonra 1899'da bunu 30 mile çıkardı. Fakat bugün, Avrupa'da ve ABD'de uzak mesafe radyo aktarımının mucidi olarak İtalyan Guglielmo Marconi kabul edilmektedir.

Oyuncak Ayı

İlk oyuncak ayı, ABD'ye göç eden Rus Yahudilerinden Morris Michtom tarafından 1902'de yapıldı ve çocuklar tarafından büyük ilgi görerek tüm dünyaya yayıldı.

Paraşüt

G. Kotelnikov 1911'de ilk sırt çantalı paraşütü tanıtan Rus-Sovyet mucitti.

Televizyon

B. Grabovsky ve I. Belyansky, 1928'de ilk elektronik görüntülü tv iletişimini sağlayan Sovyet mühendislerdi. Bunun da öncesinde 1923'te V. Zworykin, katod ışını tüplerini kullanarak ilk tv alıcı-verici sistemini tasarlamıştı.

Nükleer Santral

İlk nükleer enerji santrali Obninsk kentinde 1954'te faaliyete geçti. Nükleer enerji terimi bu olaydan sonra kullanılmaya başlandı.

Uydu

İlk insan yapımı uydu 1957'de Sovyetler Birliği'nde uzaya gönderildi. Sputnik-1 adı verilen bu uyduyu S. Korolev ve ekibi tasarlamıştı.

Uzay Gemisi

M. Tikhonravov, ilk insanlı uydu ve uzay aracının tasarlanmasında inkâr edilemez katkılar sundu.

Lazer

A. Prokhorov ve N. Basov, lazerler alanındaki çalışmaları nedeniyle 1964'te Nobel fizik ödülünü paylaştılar.

Kişisel Bilgisayar (PC)

İlk kişisel bilgisayar 1975 yılında Apple firması tarafından değil, Sovyet mühendis Omsk doğumlu A. Gorokhov tarafından 1968 yılında icat edildi. Fakat Apple firması ve Steve Jobs, kendi tasarımını tüm dünyaya başarıyla pazarlayarak, ilk kişisel bilgisayarın mucidi olduğunu kabul ettirdi.

Tetris

Dünyanın en popüler video oyunlarından olan Tetris A. Pajitnov tarafından 1985'te icat edildi.

Bu yazı, Gündem Rusya Dergisinin 2. sayısında yayınlandı. Sayıyı okumak için tıklayınız.

Bu yazı toplam 7203 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim