• BIST 117.522
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Ruble 0.06660
 • Ankara : 6 °C
 • İstanbul : 6 °C
 • Moskova : -14 °C
 • Antalya : 15 °C
 • İzmir : 11 °C
 • St. Petersburg : -10 °C
 • Kazan : -19 °C
 • Soçi : 11 °C

Cebelitarık: Yeni kuşatma

24.11.2013 17:18
Cebelitarık: Yeni kuşatma
İspanya ve Büyük Britanya arasında Cebelitarık etrafında çoktan süren toprak anlaşmazlığı yeniden canlanma kazandı.

Cebelitarık makamları, İngiliz savaş gemilerinin varmasını bekliyor.

İngiltere’nin deniz ötesi toprağı olan Cebelitarık ile ilgili son olaylar şöyle: 18 kasımda İspanya Ulusal Muhafız gemisi, Cebelitarık’ın kara sularına girdi. İngiliz makamlarının fikrine göre, deniz sınırlarının açıkça ihlaline karşılık Cebelitarık hükümet başkanı, İngiltere’den ek savaş gemilerini aktarmasını talep etti.

Vaktiyle İber yarımadasının güneyinde arazinin kayalık alanı ve onu yarımadaya bağlayan kumlu berzah olan Cebelitarık, İspanya krallığına aitti. Bu topraklar daha 1462’de Araplarla savaş sırasında elde edilmişti. 250 yıl sonra İngilizler, Cebelitarık kayasını ele geçirdi. O zaman itibariyle İspanya Cebelitarığı silah yardımıyla geri almaya birkaz kez çalıştı, fakat başarısızlıkla yüzleşti. 1968’de Londra, Cebelitarığın İspanya’ya teslim edilmesine ilişkin BM teşkilatının kararını tanımayı reddetti. Sonra kaya etrafındaki ihtiraslar 30 yıl içinde yatıştı.

Cebelitarık makamlarının kara sularında yapay resif kurmaya başlamasından sonra bu yaz durum yeniden keskinleşti. İngilizlerin anlattıklarına göre, bu resif deniz direyinin gelişmesini teşvik etmeli. Fakat İspanya balıkçıları bunda haklarının sınırlanmasını gördü. Resmi Madrid balıkçılarına destek gösterdi.

Bundan başka, İspanya yönetimi Cebelitarık ile sınırda gümürük kontrolünü arttırdı. Sonuçta sınırda çok saatlık uzun araba kuyrukları oluştu. Yaz mevsiminin sona ermesiyle sınırdaki çetinliklerin sona ermesi bekleniyordu, fakat artık kasım ayında olmamıza rağmen, problem sürekli statü kazanmaya başlıyor. Bunun nedeni nedir? İspanyalı politolog Santyago Belo de Antelo’nun fikri şöyle.

 İspanya, sözü geçen İngiliz sömürgesinde kendini iyi hisseden suça savaş ilan etmeden önce Cebelitarık etrafındaki durum oldukça sakin kalıyordu. Burada İspanya hazinesine vergi ödemekten kaçınan binlerce şirket kaydını yaptırmış bulunuyor. Özel ekonomi politikası, Cebelitarığı AB’nin suç merkezine dönüştürdü. Burada para aklanıyor, uyuşturucu trafiği kendini çok iyi hissediyor, kaçakçılık gelişiyor. İspanya’nın buna son verme çabası, toprak sorununun keskinleşmesine yol açan başlıca neden.

Londra ve Madrid’in sert söylemlerine rağmen, herhangi tarafın güç kullanması söz konusu değil. Rusya dış ve savunma politika konseyinin eksperi Dmitriy Suslov’un fikri işte böyledir.

AB içinde devletler arasındaki ilişkilerin özelliği nedeniyle bu imkansızdır. Bu yüzden buraya ek ordu birliklerinin yollanmasına ilişkin açıklamalar popülist olmaktan başka bir şey değil. Böyle olmakla birlikte bu anlaşmazlık, Londra ve Madrid arasındaki siyasi ilişkileri ciddi şekilde gölgelendirebilecek. Her taraf, belli başlı çerçeveyi aşmadan tutumunu sert şekilde savunacak.

Uzmanın kanaatine göre, gözle görülür gelecekte Cebelitarığın statüsünde önemli değişiklikler olmayacak. Üstelik, bu satü, bölgede hareket eden ve siyasi sermayeyi arttırmaya çalışan politikacılar dışında az kimseyi ilgilendirecek.

Son olarak ta sorunun mistik tarafına gelince. Cebelitarık, vahşi maymun olan magotların yaşadığı Avrupa’nın biricik yeri. Yerli rivayete göre, tek bir Magot hayatta kaldıkça, Cebelitarık İngiltere’ye ait olacakmış.

Elbette ki bu sevimli maymunlar gerek İspanya krallarının, gerekse Granada Emirlerinin döneminde burada yaşamışlardı. Bu ise kayanın sahiplerini zaman zaman değiştirmesine engel omamıştı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim