• BIST 117.522
 • Altın 161,933
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Ruble 0.06660
 • Ankara : 4 °C
 • İstanbul : 7 °C
 • Moskova : -11 °C
 • Antalya : 9 °C
 • İzmir : 8 °C
 • St. Petersburg : -17 °C
 • Kazan : -18 °C
 • Soçi : 8 °C

Cenevre – 2: Yeni tehdit yolda mı?

26.12.2013 13:00
Cenevre – 2: Yeni tehdit yolda mı?
Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı açıklamada, Moskova’nın muhalif Suriye Ulusal Koalisyonu’nun birtakım önkoşullar ve talepler ileri sürmek suretiyle Cenevre – 2 Konferansı’nı sabote etmeyeceğini umduğunu ifade etti.

Öte yandan, Suriye Ulusal Koalisyonu Genel Sekreteri Badr Camus, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Suriye Ordusu’nun Halep Şehri civarında konuşlanan isyancı birliklere yönelik olarak hava saldırılarını devam ettirmesi halinde, muhaliflerin Cenevre – 2’ye katılmayacağı tehdidinde bulundu.

Suriye meselesi üzerinde çalışan uzmanlar ve gözlemciler Suriye Ordusu’na bağlı Hava Kuvvetleri’nin ülkede çatışmaların başladığı andan itibaren isyancılara karşı operasyonlar düzenlediğini, muhalefetin bu konuya özellikle şu an dikkat göstermesinin ise oldukça manidar olduğunda hemfikir. Görünüşe göre, şu an itibariyle Ocak ayında gerçekleştirilecek olan konferansa ilişkin yapılan pazarlıkların hemen hemen son aşamaları devam etmekte.

Muhalif Suriye Ulusal Koalisyonu’nun Türkiye’de bulunan temsilcisi Halid Hoca’nın kısa bir zaman önce yaptığı ve Ocak ayında gerçekleştirilecek olan Cenevre – 2 Konferansı’na katılım yönünde karar alacaklarını belirttiği açıklamaları da yukarıda bahsi geçen senaryoyu doğrular nitelikteydi. Öte yandan, Ulusal Koalisyon tarafından geçtiğimiz Kasım ayında yapılan açıklamada da prensipte konferansa katılım yönünde karar verildiği belirtilmişti. Fakat son zamanlarda ortaya çıkan gelişmeler, koalisyonun konferansa katılıp katılmayacağı konusunun halen belirsizliğini koruduğunu göstermektedir.

Peki, Ulusal Koalisyon’un söz konusu hamlelerindeki mevcut belirsizliğin ortaya çıkmasındaki temel etken ya da etkenler neler?

Askeri konularda uzman olan Lübnanlı analist Amin Hteyt’in konuya ilişkin görüşleri şöyle:

Suriye toprakları dışında faaliyet gösteren muhalefet, artık herkesin malumu olduğu üzere, bağımsız bir politika izlemekten ziyade, sponsorları olan birtakım Batı’lı ve Arap ülkelerinin dikte ettikleri yol haritasını uygulamaya koymaktadır. Bu suretle, muhalif Suriye Ulusal Koalisyonu’nun özellikle son zamanlardaki söylem yoğunluğu ve çok da mantıklı olmayan hamleleri, şahsi kanaatime göre, sponsorlarının uygulamaya koyduğu politik oyunlarla açıklanabilir. Sonuç olarak, dış muhalefetin temsilcilerinin son zamanlarda yapmış olduğu açıklamaların analizi ışığında, Batı’nın ve içerisinde birtakım Arap ülkelerinin de bulunduğu müttefiklerinin Cenevre – 2 konusunda nihai pozisyonlarını henüz belirlemediklerini söyleyebiliriz.

Jeopolitik Meseleler Akademisi Başkan Yardımcısı Konstantin Sivkov da konu hakkında benzer bir görüşe sahip:

ABD ve müttefikleri Suriye’de giriştikleri jeopolitik mücadelede yenilgiye uğramıştır. Fakat bu gerçeği onaylamak ve kabul etmek istemiyorlar ve bunun sonucunda da mevcut meselenin siyasi çözümüne yönelik olan üretilen senaryoları doğal olarak sabote etmeye çalışıyorlar. Suriye toprakları dışındaki muhalefetin Cenevre – 2’ye katılmayı kabul edip, görüşme masasına oturması, Rusya’nın ve belli bir ölçüde Çin’in diplomatik zaferi anlamına gelecektir. Bunun gayet iyi bir biçimde farkında olan Amerikalılar, mevcut sürecin dışına çıkabilme imkanına sahip olabilmek ve bir şekilde konferansın yapılmasını engellemek için Ulusal Koalisyon üzerinden bir belirsizlik ortamı yaratmaktadır.

Şu an içinde bulunulan konjonktürde ve Suriye Hükümeti’ne bağlı ordu birliklerinin ülkenin hem her yerindeki cephelerde ilerleme kaydettiği bir zamanda, diyalog sürecinin kesintiye uğramasının, Suriye muhalefeti ve muhalefetin yurtdışında üstlenmiş olan siyasi kanadı için çok da verimli sonuçlar yaratmayacağı aşikardır. El Nusra Cephesi gibi radikal yapılanmalar, ülkede güçlerini muhafaza ettikleri sürece, düzenleyecekleri sabotaj ve terör eylemleri ile uzun soluklu bir gerilla savaşını her halükarda devam ettireceklerdir. Bu sebeple Cenevre – 2’nin toplanmaması halinde yurtdışında faaliyet gösteren Suriye muhalefeti çok yakında fonksiyonsuz kalacak ve kimsenin ihtiyaç duymadığı bir yapılanma haline gelecektir. Sonuç olarak, yabancı sponsorlarının taleplerine boyun eğerek diyalog sürecini bozma tehdidinde bulunan Ulusal Koalisyon, mevcut konjonktürde kendisini yok etmeye yönelik bir intihar adımı atmaktadır.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim