• BIST 115.327
 • Altın 162,005
 • Dolar 3,7921
 • Euro 4,6726
 • Ruble 0.06624
 • Ankara : 8 °C
 • İstanbul : 10 °C
 • Moskova : -11 °C
 • Antalya : 13 °C
 • İzmir : 13 °C
 • St. Petersburg : -14 °C
 • Kazan : -9 °C
 • Soçi : 11 °C

Çin ve Rusya Akdeniz’de sürekli olarak konuşlanmayı planlıyor

29.01.2014 14:40
Çin ve Rusya Akdeniz’de sürekli olarak konuşlanmayı planlıyor
Stratejik ortaklıklarını her geçen gün daha da güçlendiren Çin ve Rusya, Batı’lı ülkelere Akdeniz’den çok anlamlı bir sinyal gönderiyor.

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Rus uzmanlar ve analizciler, Çin’in Rusya ile birlikte Akdeniz’de devamlı olarak konuşlanarak bu bölgedeki askeri varlığını arttırmasının NATO’nun askeri gücüne karşı sağlam bir denge kurulmasını sağlayacağı görüşünde hemfikir.

Rus nükleer füze kruvazörü ‘‘Pyotr Velikiy’’ ve Çin devriye gemisi ‘‘Yancheng’’ imha edilmek üzere Suriye’nin Lazkiye Limanı’ndan İtalya kıyılarına ulaştırılan kimyasal silahların ilk partisinin güvenliğine yönelik eşlik ve devriye görevlerini başarı ile yerine getirmelerinin ardından, gemilerde bulunan helikopterlerin de katıldığı ortak manevra çalışmalarını ve tatbikatlarını gerçekleştiriyorlar. Görüşlerine başvurduğumuz Kamu Politikaları Araştırma Merkezi Genel Müdürü Vladimir Yevseyev’in konuyla ilişkin görüşleri şöyle:

Rusya ve Çin giderek birbirlerine yaklaşmaktadır. Bunun en önemli kanıtı ise Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni vesilesiyle Soçi’yi bizzat ziyaret edecek olmasıdır. Suriye’ye ait kimyasal silahların imha edilmesi sürecine Çin savaş gemisinin de dahil olması da Rusya’ya destek olmak amacı ile atılmış bir adım niteliğindedir. Çin’in Akdeniz’deki faaliyetlere ve tatbikatlara katılım konusundaki şevki de bölge nezdindeki siyasi arenada giderek aktif bir şeklide yer alma isteğinden kaynaklanmaktadır. Çin, bugüne kadar Akdeniz konusunda hiç bu kadar ilgili bir politika izlememişti.”

2013 yılı itibariyle Çin’e ait gemiler Mısır’daki Port Said ve Yunanistan’ın Pire ve Neapol limanlarına giriş yaptı. Söz konusu limanlarda Çin’in kendine ait mülkiyet payı bulunmakta. Tam da burada üzerinde dikkat edilmesi gereken unsur, Neapol Limanı’nda Çin’e ait olan terminalin NATO’nun Akdeniz’deki merkez üssü ile komşu olduğu gerçeğidir. Jeopolitik Meseleler Akademisi Birinci Başkan Yardımcısı Konstantin Sivkov, Rusya ve Çin’in Akdeniz’deki faaliyetlerinin Batı nezdinde bir takım rahatsızlıklar ve tedirginlik yaratmasının tesadüf olmadığı görüşünde:

Çin, Akdeniz’de devamlı olarak konuşlanmak üzere bir takım planlar yapmaktadır. Çünkü Ortadoğu’da bulunan zengin enerji kaynaklarının Batı’nın tam kontrolü altına girmesinin engellenmesi anlamında sağlam bir garantiye ihtiyaç duymaktadır. Batı ise bilindiği üzere bu plan doğrultusunda hareket etmektedir. Bu gerçeğin çok iyi farkında olan Çin de bu bölge üzerine yoğunlaşmak sureti ile Akdeniz’deki mevcut politikalarını destekleyici nitelikteki bir askeri ve siyasi desteğe sahip olmak istemektedir. Çin’in sahip olduğu modern ve güçlü savaş gemileri, Akdeniz’deki Çin varlığının parlak birer göstergesi haline gelebilirler.”

Konstantin Sivkov, Çin’in Akdeniz üzerindeki jeopolitik amaçlarını Rusya ile kuracağı güçlü ve yakın bir ortaklık içerisinde gerçekleştirmeyi planlamakta olduğunu ifade ediyor ve bu durumunun sebebini ise şu sözlerle açıklıyor:

 Bu bölgede özellikle de Doğu Akdeniz için önümüzdeki dönemde verilecek olan mücadele oldukça zorlu geçecek. Bu durumu iyi analiz eden Rusya ve Çin ise burada güçlü bir birlik oluşturma çabası içerisine girmiştir. Ne Çin, ne de Rusya NATO’nun filosuna karşı koyabilecek bir grubu tek başına yaratabilecek bir kapasiteye sahip değildir. Ancak birlikte hareket etmeleri durumunda bu işin üstesinden gelebilirler. Bu sebeple Çin’in ve Rusya’nın Akdeniz’deki işbirliği gayet gerçekçi ve somut bir olgudur. Karşılıklı çıkar birliğine dayanan söz konusu işbirliği, NATO’nun bölgedeki potansiyelini dengelemeye ve filosuna karşı koymaya olanak tanıyacak ortak bir karşı filonun yaratılmasını sağlayacaktır.”

Vladimir Yevseyev, Rusya ve Çin’in Akdeniz’de şu anda yürütmekte oldukları tatbikatların, gelecekteki güçlü işbirliğinin habercisi olduğu görüşünde:

Söz konusu faaliyetler genel manada değerlendirildiği takdirde, iki ülke arasındaki güçlü stratejik işbirliğine giden yol haritasının önemli bir etabı olarak nitelendirilebilirler. Bu bakış açısıyla, devam niteliğinde olan bir takım faaliyetlerin de gündeme geleceği aşikardır. Önümüzdeki günlerde mevcut gemi sayısı arttırılabilir ya da tatbikatların kapsamı genişletilebilir. Yani, şu anda görünmekte olan sadece başlangıçtır ve Batı’ya verilen net bir sinyaldir. Olimpiyatlara hazırlık yapan Rusya’ya karşı bir baskı, bir enformasyon savaşı yürütülmektedir. Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana geçen zaman zarfında Ukrayna konusunda yine Rusya’ya karşı uluslararası bir baskı uygulanmaktadır. Ukrayna meselesinde Moskova ile Brüksel arasında ciddi görüş ayrılıkları mevcuttur. Tüm bu sebepler Rusya’yı Çin’e doğru itmektedir ve maalesef Batı bu somut gerçeği anlayamamaktadır.”

Bu yıl Çin ve Rusya, Pasifik Okyanusu’nda ortak deniz tatbikatları ve Şanghay İşbirliği Örgütü kapsamında ortak kara harekatları düzenleyecek. Ayrıca her iki ülkeye ait savaş gemileri 5 Şubat’a kadar tamamlanması planlanan ve Suriye’nin kimyasal silahlarının tasfiyesine yönelik operasyonun ilk etabı kapsamında görev yapmaya devam edecekler.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim