• BIST 117.522
 • Altın 161,944
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Ruble 0.06660
 • Ankara : 1 °C
 • İstanbul : 6 °C
 • Moskova : -16 °C
 • Antalya : 12 °C
 • İzmir : 7 °C
 • St. Petersburg : -11 °C
 • Kazan : -20 °C
 • Soçi : 9 °C

Çin ve Rusya’dan askeri alanda önemli işbirliği

16.01.2014 13:03
Çin ve Rusya’dan askeri alanda önemli işbirliği
Çin ve Rusya’dan askeri alanda önemli işbirliği . . .

Her iki ülkenin de tarihlerinde ilk kez olmak üzere, Rusya ve Çin’e ait savaş gemilerinin bir muharebe operasyonu esnasında gerçekleştirmiş oldukları ortak çalışma, Moskova ve Pekin tarafından başarılı olarak nitelendirildi. Suriye’nin Lazkiye Limanı’ndan İtalya kıyılarına ulaştırılan kimyasal silahları taşıyan konvoyun güvenliğini sağlamakla mükellef olan gemiler, bu görevlerini başarı ile yerine getirdi.

Zehirli kimyasalların ilk partisi, 7 Ocak itibariyle Suriye dışına çıkarıldı. Güvenlik gerekçesi ile söz konusu nakliye operasyonu hakkındaki detaylı bilgiler ise ancak 1 hafta sonra kamuoyuna duyuruldu. Muharebe operasyonunda aktif olarak görev alan Rus füze kruvazörü ‘‘Pyotr Velikiy’’ ve Çin devriye gemisi ‘‘Yan Cheng’’in ortak çalışmaları ise Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı ve Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar ile ‘‘fevkalade başarılı’’ olarak nitelendirildi. Rusya ve Çin’ e ait savaş gemileri, operasyon kapsamında Suriye’ye ait kimyasal silahları güvertesinde taşıyan Danimarka bandıralı ‘‘Ark Futura’’ isimli geminin güvenliğini sağladılar.

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz denizcilik ve savaş donanmaları uzmanı Prohor Tebin, kimyasal silahların imha edilmesinin Suriye krizinin çözümünün önemli bir parçası olduğunu savunan diplomatik tezin Moskova ve Pekin tarafından ısrarla savunulduğunu, bu sebeple bu ülkelerin kendi askeri imkanlarını da söz konusu meselenin çözümü için kullanmaktan kaçınmadıklarını ifade ediyor:

Söz konusu operasyon hem Rusya, hem de Çin açısından önemli olmakla beraber, özellikle Çin açısından çok daha büyük bir önem arz etmekte. Çünkü mevzubahis operasyon ile Çin Deniz Kuvvetleri, ilk defa kendi kıyılarından bu kadar uzakta gerçekleştirilen bir harekata dahil olmaktadır. Çin, daha önce uluslararası deniz korsanlığına karşı düzenlenen operasyonlara da katılım göstermişti. Ancak bu operasyonlardaki rolü çok sınırlıydı. Mevcut küresel konjonktürde Rusya ve Çin stratejik ortaktırlar ve global güvenliği ilgilendiren pek çok uluslararası meselenin çözümüne ilişkin benzer yaklaşımlar geliştirip, birbirine çok yakın siyasal pozisyonlar almaktadırlar. Bu bağlamda, her iki ülkenin savaş gemilerinin ortak olarak gerçekleştirecekleri benzer operasyon ya da operasyonlar hem gerekli, hem de oldukça yararlıdır.

Akdeniz’de gerçekleştirilen söz konusu operasyon esnasında birbirlerine donanma muharebe prensipleri çerçevesinde savaş düzeni mesafesinde bulunan Rus ve Çin gemileri, yükleme ve taşıma süreci boyunca telsiz aracılığı ile devamlı olarak birbirleriyle iletişim halindeydi ve tüm manevralar dikkatli bir şekilde koordine edildi. Rusya Deniz Kuvvetleri’nin Akdeniz’deki söz konusu görevine komuta eden Kaptan Albay Oleg Peşkurov, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, gemiler arasındaki koordinasyonun sağlanması maksadıyla Pyotr Velikiy Gemisi’nin güvertesine bir iletişim merkezi kurulduğunu ve operasyon esnasında bu merkezde bulunan irtibat subaylarının devamlı olarak Çin, Danimarka ve Norveç gemileri ile iletişim halinde kaldıklarını belirtti.

Suriye’ye ait kimyasal silahların nakliye operasyonu için alınan güvenlik tedbirleri, sadece bu kimyasalların denize dökülmelerinin ya da nakliye süresince bu kimyasalların taşınması için çalışan personellerin zehirlenmesinin önüne geçmek için hayata geçirilmedi. Bir muharebe operasyonu olarak nitelendirilen söz konusu nakliye esnasında, silah kullanımı da dâhil olmak üzere operasyonu baltalamaya ve Suriye’deki kimyasal silahların ülke dışına çıkarılıp imha edilmesi sorumluluğunu üzerine alan uluslararası kamuoyunun otoritesini sarsmaya yönelik her türlü olası provokasyona karşı da önlem alındı.

Suriye topraklarında faaliyet gösteren terörist grupların şantaj yapmak ya da bu silahları kullanabilmek adına, şu an ülkeden çıkarılmakta olan kimyasalların en azından bir kısmını ele geçirmek istemeleri oldukça yüksek bir olasılık. Bu sebeple Rus füze kruvazörü ‘‘Pyotr Velikiy’’ ve Çin devriye gemisi ‘‘Yan Cheng’’, güvertesinde ölümcül tehlike arz eden yükü bulunduran Danimarka gemisi ‘‘Ark Futura’’ya sadece eşlik etmekten çok daha büyük bir görev üstlendiler. Operasyona ilişkin olarak havadan, denizden ve su altından gerçekleştirilen devamlı kontrol ve gözlem faaliyetleri sayesinde gemiler arasındaki ortak koordinasyon başarı ile sağlanmış oldu.

Operasyon esnasında gerçekleştirilen başarılı işbirliği ve koordinasyon faaliyeti Rus ve Çinli denizciler için iyi bir savaş eğitimi olmasının yanı sıra, aynı zamanda deniz muharebesi alanında çok önemli bir tecrübe olmuş oldu. Her iki ülkenin savaş gemilerinin ortak olarak katıldığı ilk tatbikat ise 2012 yılında Sarı Deniz’de gerçekleştirilmişti. Bundan bir yıl sonra ise Japon Denizi’nde Valdivostok’un altında yer alan Büyük Petro Körfezi’nde bir tatbikat daha düzenlendi. Bir yıl arayla yapılan her iki tatbikata, denizde ikmal yapabilme ve konvoy halinde koordinasyon sağlama maksatlarına yönelik olarak farklı modifikasyonlara sahip 25 gemi iştirak etmiş, Rus ve Çinli denizciler helikopterler ve avcı uçaklarının desteği ile deniz üstü, sualtı ve hava savunması provaları yapmışlardı.

Bu yıl Rusya ve Çin tarafından denizlerdeki terörizmle mücadeleye yönelik olarak büyük çaplı bir ortak tatbikat daha düzenlenecek. Rus füze kruvazörü ‘‘Pyotr Velikiy’’ ve Çin devriye gemisi ‘‘Yan Cheng’’ ise Akdeniz’deki son derece önemli görevleri kapsamında birbirleri ile koordineli olarak Suriye’ye ait kimyasal silahları ülke dışına çıkaran nakliye gemilerinin güvenliğini en üst düzeyde sağlamaya devam edecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim