• BIST 117.522
 • Altın 161,944
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Ruble 0.06660
 • Ankara : 2 °C
 • İstanbul : 5 °C
 • Moskova : -18 °C
 • Antalya : 11 °C
 • İzmir : 5 °C
 • St. Petersburg : -13 °C
 • Kazan : -24 °C
 • Soçi : 6 °C

Evroseparatizm: bölünme yoluyla birlik

06.01.2014 07:07
Evroseparatizm: bölünme yoluyla birlik
Londra, Bulgarlar ile Romenlerin ülkeye giriş yapmalarına sert kotalar uyguluyor.

İskoçya ve Katalonya bağımsızlık konusunda halk oylamalarının yapılmasını planlamışlar. Almanlar, Fransızlar ve İspanyalılar vergilerinin daha zayıf AB üyelerinin ekonomilerini desteklemeye harcanmasına daha az hoşgörü gösteriyor. Öyle görünüyor ki, Brüksel’in gurur kaynağı olan Avrupa’nın birliği çatır çatır sökülüyor. Ayrılıkçılık kimin yararına?

İngiltere tutucular kabinesi, AB kurallarına göre, 1 ocak itibariyle AB özgür emek pyasasına kapıların açılacağı Bulgarlar ve Romenler’in ülkeye giriş yapmaları için kota planlarını hazırlamış oldu. Muhafazakarların fikrine göre, İngiltere, Bulgaristan ve Romanya’dan gelen en çok 75 bin konuk işçiyi kabul edebilecek. Elbette ki, Bükreş ve Sofya bundan hiç te sevinç duymuyor.

Katalonya’nın bağımsızlığı konusunda halk oylamasının 9 kasım 2014’te düzenlenmesi kararlaştırıldı. İspanya eyaletinin hükümeti, Madrid’in yasağına rağmen, böyle bir karar aldı. Egemenlik hakkındaki deklarasyonu ise Katalonya parlamentosu daha geçen sene kabul etmişti. Böyle olmakla birlikte İspanya Anayasa mahkemesi, belgeyi hemen kanunsuz olarak ilan etti. İspanya başkentinde Katalonya bakanlar kabinesinin bugünkü adımı da aynı şekilde yorumlandı: herhangi referandoma yer verilmeyecek. “İsyancı” eyaletten ise şu yanıt alındı: burada bağımsızlık tek taraflı olarak ilan edilebilecek.

İskoçya, bu yılın 18 eylülünde İngiltere’den ayrılmak konusunda halkoylaması düzenleyecek. Burada her şey, canlı Katalonya’dakinden farklı olarak daha sakin geçiyor. Resmi Londra, keskinleşen ulusal problemleri yumuşatmak için var çaba harçıyor: gerek halkoylamasının yapılmasına izin verdi, gerekse bir nevi ekonomik özerklik sağlamış oldu. Sırası gelmişken kaydetmek gerek ki, Keltler, metropoldan ayrıldıktan sonra günü gün edebileceklerinden emin. İskoçya birinci bakanı, İskoçya ulusal partisi başkanı Alex Salmond, ülkesinin iyi bir örneği olduğunu iddia ediyor.

Kuzey Denizinin öbür tarafına bir bakınız. Petrol ile gazın ekonomisinde İskoçya’ya oranla daha büyük payı olan bir ülkeyi göreceksiniz. Norveç, bütçe açığı olmyan biricik Avrupa ülkesidir. 300 milyar İngiliz sterlini tutarında gelecek kuşakların fonuna sahip.

Tutumların hangisi daha başarılı, Madrid’in sert “hayırı” mı, yoksa Londra’nın belirsiz “olabilir” kelimesi mi, söylemek zor. Her şeye göre, Katalonyalılar ve İskoçyalılar, Avrupa “egemenlikler geçidinde” öncü olacaklar. Politika bilimcisi Leonid Slavin anlatıyor.

Bence şimdilik sorun direkt olarak İspanya ve İngiltere’de halledilecek. Onlar, başka hareketler için de örnek olabilecek. Avrupa haritasının değişeceği de olası. Örneğin, Romanya’da Macarların yaşadıkları büyük bir bölge var. Macarlar, bu soruna daima baş vuruyor. Diğer yandan, devletlerin birleşme çabalarına tanık olunacak. Örneğin, eski Yugoslavya’da Karadağ ile Sırbistan’ın birleşme çabaları mevcuttur.

Avrupa’da bütünleşme idesi son 20 yıl içinde Avrupa Birliği için bir nevi savaş bayrağı haline geldi. Fakat AB, ne kadar çok ülkeyi yutuyorsa, topraklarında bağımsızlık idesini besleyen saha sayısı aynı derecede artıyor. Dünya Ekonomisi Enstitüsünden eksper Konstantin Voronov anlatıyor.

Ülkeler listesinde metropollardan ayrılmak üzere olan bir grup toprağın adları geçmiyor. Buraya dünyanın en büyük adası Grönland’ın, Danimarka toprakları olan Faroe adalarının da burada yer alması gerekiyor. Bundan başka, şimdilik herhangi yasal çerçeveye dönüşmeyen İtalyanın kuzeyindeki Padanya, İspanya’da Basklar ülkesi, Korsika, Kuzey İrlanda’nın da ayrılmak niyeti olduğunu kaydetmek lazım. Ortak şey şu ki, ayrılıkçılık AB bütünleşme süreçleri ortamında asıl 21 yüzyılda daha da güçlendi.

Fransa ve Almanya gibi Avrupa’nın devleri bile ulusal bilinç ile ilgili problemlerden sigortalanmış değil. Sözü edilen Korsika dışında Fransa’nın keyfini Alzas ve Lorraine de bozabilecek. Berlin’in kendi baş ağrısı var: burada bazı seçkin politikacılar Bavarya’nın çoktan bağımsızlığını ilan etmesi gerektiğini sanıyor.

Brüksel’de ulusların egemenliğe gösterdikleri azimlik nahoş duygular yaratmıyor. AB memurları, Madrid’i yenilgiye uğratmaları halinde Katalonya’ya AB yer sağlamayı artık vadetmişler. İskoçyalılar, Belçika’dan ayrılmayı düşleyen Flamanlar, Kuzey İtalya kentlerinin sakinleri de aynı vaatler aldı. Bazı politikacıların fikrine göre, Brüksel ayrılıkçılık “epidemisini” teşvik ediyor. Böylece Avrupa memurları AB en büyük lider ülkelerinin elinden reel iktidar manivelalarını almak niyetinde. Sözü geçen büyük ülkelerin birkaç küçük “tarihi” devlete ayrılması, birleşik Avrupa’nın yönetilebilirliğini önemli derecede arttırabilecek. O zaman AB cihazı, genel Avrupa politikasında nihayet gerçek rol alabilecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim