• BIST 116.268
 • Altın 161,605
 • Dolar 3,7979
 • Euro 4,6672
 • Ruble 0.06646
 • Ankara : 10 °C
 • İstanbul : 10 °C
 • Moskova : -10 °C
 • Antalya : 12 °C
 • İzmir : 15 °C
 • St. Petersburg : -12 °C
 • Kazan : -13 °C
 • Soçi : 11 °C

G8’de başkanlık Rusya’da

10.01.2014 07:45
G8’de başkanlık Rusya’da
G8 zirvesi Haziran’da Soçi’de Kış Olimpiyatları için kurulmuş altyapı temelinde düzenlenecek.

2014 yılında en etkili dünya siyasi forum olan G8’deki başkanlığı Rusya yapacak. Uzmanlar bunu uluslararası arenada Rus gündeminin önemli rol oynamasının en önemli aşamalarından biri olarak görüyorlar. 

Önce Sekizler Grubunun tarihine bir göz atalım. 1975 yılında gerçekleşen Altılar formatındaki ilk zirveye İngiltere, ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya hükümetleri katılmıştır. Bir yıl sonra gruba Kanada katılmış, 2002’de ise Rusya’nın katılmasıyla forum Sekizler Grubu şeklini almış oldu. Temasların gayriresmi şekilde yapılması, forumun tüzüğü ve G8’e uluslararası kuruluş statüsünü verebilecek uluslararası anlaşmasının olmamasına rağmen forum zirveleri sırasında ana uluslararası gündem oluşturulur. Küresel siyaset ve önde gelen gelişmiş ülkelerin ilişkiler yönleri, ayrıca en önemli dünya sorunlarının çözümüne yönelik çabaları belirlenir.

Rusya Devlet Başkanı Kamu Hizmetleri Akademisi profesörü Alexander Mihaylenko Rusya’nın Sesi’ne verdiği demeçte Moskova’nın 2014 yılı için girişimlerini şöyle anlattı: ‘Rusya Devlet Başkanı, Soçi Zirvesi’nde yeni küresel tehditlerin görüşüleceğini belirtti. Önceki zirvelere bakılırsa görüşülen konuların hemen hemen aynı, bu arada terrörizm, uyuşturucu, insan yapımı felaketler, yoksulluk olduğunu söylenebilir. Ama Vladimir Putin yeni tehditlerden de bahsetti. Mesela uyuşturucu kaçakçılığına gelince, Latin Amerika’da onun yasallaştırılması süreci gözleniyor. Bu, yeni bir tehdittir. Terörizm konusuna gelince Suriye’deki terör grupları muhalefeti radikalizm tarafına çekmekte, o hükümet ile ortak noktaları bir türlü bulamamaktadır. Dolayısıyla bu ülke krizden çıkamıyor. Rusya bu konuyu de gündeme getirecek’.

Enfeksiyon hastalıkları, gıda güvenliği gibi konular da küresel tehditler olarak uluslararası gündemde yer alıyor. Rusya onları mutlaka ele alacaktır. Çünkü çok büyük kaynaklara sahip olan G8 ülkelerinden başka yoksul ve gelişmekte olan ülkelerin bu tehditlere karşı koymasına sürekli olarak kim yardım edebilir ki.

Stratejik İletişim Merkezi Başkan Yardımcısı Dmitri Abzalov, Moskova’nın G8’de başkanlığı kapsamında açıklayacağı tüm girişimlerin artık geçen yıl belirtilmiş olduğuna dikkat vererek şunu söyledi: ‘Birincisi, dünya ekonomisindeki ana yönlerden biri olarak yeni işyerlerinin yaratılması ve üretim sürecinin teknoloji bakımından yenilenmesi vasıtasıyla istihdamın teşvik edilmesidir. İkincisi, ekonomik büyümenin teşvik edilmesidir. Bu konu dünyanın zor ekonomik durumu koşullarında kilit önem kazandı. Üçüncüsü, önce kurulmuş ve şu an görevini artık yerine getirmeyen IMF ve Dünya Bankası gibi finansal kurumların yapılandırılmasıdır’.

Moskova ve onun zirve partnerleri daha önce bu kurumların sermayesine kendi ve gelişmiş ülkelerin katılımının genişletilmesi konusunda anlaşmaya varmıştılar, ama durum bugüne kadar değişmemiştir. Rus tarafının Soçi Zirvesi sırasında bu konuya değineceği belli.

Uzmanlar, Rusya’nın G8’de somut sonuçlara ulaşması için ülkelerin çoğunu ilgilendiren konuları bulması ve karşılıklı yararalı çözümleri önermesi gerektiğini kaydediyorlar. Bu anlamda Rusya’nın etkili çalışmalar yürütme ve başarma şansları var. Onun APEC ve G20 gibi büyük uluslararası forumlara evsahipliği yapma, herkes için önemli konular üzerinde titizlikle çalışma deneyimi vardır. Vladimir Putin zirve hedeflerinden birini şöyle değerlendirdi: Sekizler ve Yirmiler formatlarının birbirini tamamladığı ve siyasi ile ekonomik konuların birbirinden ayrılmasının artık doğru olmadığı gösterilmelidir.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim