• BIST 117.522
 • Altın 161,944
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Ruble 0.06660
 • Ankara : 2 °C
 • İstanbul : 5 °C
 • Moskova : -18 °C
 • Antalya : 11 °C
 • İzmir : 5 °C
 • St. Petersburg : -13 °C
 • Kazan : -24 °C
 • Soçi : 6 °C

“Gazprom” petrol ihracatını %16 arttırdı

01.01.2014 21:41
“Gazprom” petrol ihracatını %16 arttırdı
Dünyada en büyük doğalgaz şirketi “Gazprom” yılın bilançosunu yapıyor.

İlk verilere göre 160 milyar metre küpten fazla doğalgaz ihraç edildi. Böylelikle ihracat 2012 yılına kıyasla %16 artış gösterdi.

Doğalgazın bin metre küp ortalama ihracat fiyatı, %5,5 olmak üzere 380 dolara kadar düştüğü halde yabancı ülkelere yapılan doğalgaz sevkiyatının hacminin artması sayesinde %10 daha büyük gelir, yani 61,5 milyar dolar gelir elde edildi. Dünya piyasasındaki durum, öncelikle Asya’da doğalgaz tüketimindeki artış, “Gazprom”un işine yaradı. Ernst &Young denetim konsalting şirketi Moskova petrol ve gaz merkezi analisti Denis Borisov bu hususta şunu söyledi:

"2013 yılı ihracat hacmi bakımından oldukça başarılı yıl olarak nitelendirilebilir. Asıl nedeni, global gaz piyasalarındaki durum. Asya-Pasifik bölgesindeki piyasalarda sıvılaştırılmış doğalgazın fiyatı önemli derecede arttı. Neticede sözleşmelerin kapsamında bulunmıyan tüm spot gaz bu piyasalara kaydı ve piyasada “Gazprom” için elverişli yer oluştu".

Avrupa’nın doğalgaz piyasasında önemli rol oynıyanlardan biri olan Cezayir’de doğalgaz çıkarımı düştü. Libya’dan yapılan doğalgaz sevkiyatı istikrarsız karakter kazandı. Milli enerji Enstitüsünde belirtildiğine göre tüm bunlar Rus şirketinin İtalya’ya daha büyük miktarda doğalgaz sevketmesi olanağını verdi. Soğuk kış ta yardımcı oldu. Soğuk kış yüzünden Avrupa depolarındaki doğalgaz rezevrleri önemli derecede azaldı. Rusya Milli enerji güvenliği Fonunda yapılan hesaplara göre bu sayede “Gazprom” tarafından ek olarak 16 milyar metre küp doğalgaz sevkedilmesi mümkün oldu. Deniz Borisov Rus şirketinin dış piyasalardaki konumu için her hangi ciddi bir tehlike olmadığı kanısını belirterek sözüne devamla şunu söyledi:

"Her halde önümüzdeki yıllarda önemli değişikliklerin yer alması beklenmez. Böyle olmakla beraber Amerikan doğalgazının piyasaya çıkması.eskisi gibi önemli bir problem olarak kalıyor. Şimdilik birkaç ihracat terminalinin inşası için ruhsatlar alındı.İlgili dört terminalin doğalgaz kapasitesi, 80 milyar metre küp kadar. Tüm olarak doğalgaz tüketiminin artması beklendiği koşullarda bu, dünya piyasası için kritik bir miktar değildir".

“Gazprom” un tahminlerine göre doğalgaza talep önemli derecede artacak. 2025 yılına doğru ek olarak 145 milyar metre küp doğalgaza gereksinim oluşacak.”Tserih Capital Management” yatırım şirketi analiz bölümü şefi Nikolay Podlevskih piyasada herkes için yer bulunacağı kanısını belirterek şunu söyledi:

"Zannederim ki 2014-te doğalgaz sevkiyatı, olumlu bir yıl olan 2013 yılının düzeyinde kalacak. Belki küçük bir artış elde edilebilir. Fakat sadece 2013 yılının göstergelerinin tekrar elde edilmesi bile oldukça iyi belirti olacaktır. Daha uzak perspektifte Avrupa’da doğalgaz tüketimi artacak ve bu eğilim rakip yönlerden yapılan doğalgaz sevkiyatına kıyasla daha büyük hızla gelişecek. Hiç şüphe yok ki “Gazprom” tarafından Avrupa’ya yapılan doğalgaz ihracatının hacmi artacaktır".

Uzmanların kanısınca önemli miktarda doğalgazın ihraç edilmesi, ABD’nin işine yaramıyacak her halde. Krizden sonra eski haline gelmeye başlayan Amerikan ekonomisi, ucuz yakıta büyük ihtiyaç duyuyor, ABD’nin dış piyasalara bağımlılıktan kurtulması olanağını veren kaya petrolü ve kaya gazı çıkarımı sonsuz sürdürülemez. Kaya petrolü ve gazı çıkarımında tatbik edilen teknolojiler yüzünden kaya petrolü ve doğalgazı yatakları, olagan yataklardan kat kat daha çabuk tükeniyor. Hem de kaya petrolü ve gazı yataklarının verimliliği, büyük derecede devletçe sağlanan avantajlar ve sübvansiyonlar sayesinde sağlanıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim