• BIST 108.827
 • Altın 154,122
 • Dolar 3,8359
 • Euro 4,5239
 • Ruble 0.06462
 • Ankara : 7 °C
 • İstanbul : 12 °C
 • Moskova : 1 °C
 • Antalya : 14 °C
 • İzmir : 10 °C
 • St. Petersburg : 0 °C
 • Kazan : -10 °C
 • Soçi : 8 °C

Genetik mutasyonlar insanları öldürür

08.12.2013 19:48
Genetik mutasyonlar insanları öldürür
18 milyon Amerikalı, gluten adlı protein maddesini hazmetmemekle ilgili hastalıklardan ıstırap çekiyor.

Amerika’da yapılan araştırmalara göre, sorun, insanların besin olarak kullandıkları genetiği değiştirilmiş soya fasulyesi ve mısır ile ilgili. Doktorlar, dünyanın yeni kapsamlı epidemi eşiğinde olduğunu sanıyor.

 Glutensiz diyet, her geçen gün popülerlik kazanmaya devam ediyor. Bu, bir moda esintisi değil. İnsanların çoğu için bu, hayati zorunluluk. İnsan organizması, sıkça hububatın içerdiği gluten denen proteini benimsemeyi reddediyor. Gluten içeren besin maddeleri kullanılırken onun hazmedilmemesi sindirim sürecinin bozulmasına yol açıyor. Sonuçta otizmden kansere kadar geniş hastalıklar yelpazesi.

Son 20 yılda glutene olan duyarlılığın gözle derecede artması dikkate alınırsa, hastalıkların patlak vermesi ile genetik olarak değiştirilmiş organizmalarının kullanılması arasında ilişki olduğunu görürüz. Biyolojik Bilimler Doktoru, ekolojik ve gıda güvenliği uluslararası eksper İrina Yermakova anlatıyor.

Genetiği değiştirilmiş organizmaların olduğu bölgelerde kanser hastalağının patlak vermesine tanık olunuyor. Bu bölgelere genetik açıdan değiştirilmiş ürünlerin aktarılmasından sonra şişmanlama ve şeker hastalağına tutulma olayları da arttı. Bundan başka, kısırlık olayları ortaya çıkarılıyor. Bu, çok korkunç şeylerdir, çünkü yalnız insan veya memelilerin değil, pratik olarak tüm canlı organizmaların kısırlığı. Bu olayların sonucunda biyosferimiz mahvolabilir, çünkü ister haşarat, ister yararlı bakteriler olsun üremeye son veriyor, bitkiler kayboluyor. Genetiği değiştirilmiş organizmalar genelde saatli bir bombadır.

Oysa dünyada GDO ilgili tehlikenin tek değerlendirilmesi yok. Örneğin Amerika’da böyle ürünler geniş şekilde kullanılıyor. Burada GDO’yu içeren ürünlerin zorunlu şekilde etiketlenmesi hakkında yasa bile yok. Çin, genetik açıdan değiştirlmiş pamuk ve papaya yetiştirmeye izin veriyor, aynı zamanda GDO içeren mısır ve pirinç ithal ediyor. Avrupa’da, GDO yetiştirmekten tamamen vazgeçen ülkeler arasında Avusturya, Almanya, Fransa, Yunanistan, Polonya, Bulgaristan, Lüksemburg, Macaristan. Ukrayna ise, genetiği değiştirilen soya fasulyesi yetiştiren ülkeler arasında yakın gelecekte yer alacak. İlgili karar artık imzalanmıştır.

Mesele şu ki, Genetiği değiştirilmiş organizmaların insan başta olmak üzere, çevreye yaptığı etkiyle ilgili global araştırmalar bugüne dek yapılmamıştır. GDO-ürünleri üreten transulusal şirketlerle çalışan bilim adamları ve genetik mühendislik idesini desteklemiyen bağımsız bilim adamları anlaşmaya bir türlü varamıyor. Birbirinin yaptıkları deneylere güvenmiyor. GDO hububatın doğal tahıla oranla ticaret açısından yetiştirilmesi ve kullanılmasının daha el verişli olması dolayısıyla değişik ülkelerde güçlü lobisi var.

Rusya genel genetik güvenlik birliği, bu tartışmada nokta koyma zamanı olduğuna karar verdi: zararlıysa genetiği değiştirilmiş organizmaları yasaklamak. Tehlike yoksa, insanları yatıştırmak gerek. Birlik müdürü Yelena Şaroykina “Rusya’nın sesi” radyosuna şunları anlattı.

 Genetiği değiştirilen organızmaların gerek karşıtları, gerekse taraftarlarının kuralları hakkında anlaşmaya vardıkları, bundan başka bu teknolojiye tarafsız yaklaşım gösterenler, bir deneyim gerçekleştirilmeli. Biz, uluslararası ve Rusya bilim adamlarının katılımıyla büyük bir çalışma yaptık. Yazın ülkemizi ABD, Fransa, İngiltere’den uzmanlar ziyaret etti. İş grubu kuruldu. Bugün itibariyle protokoller hazırlanmış bulunuyor. Fikrimce, deneyim dünyada sansasyon yaratacak, çünkü GDO’nun 20 yıl içinde ticari kullanılması sırasında, Genetiği değiştirilmiş organizmaların insan organizmasına yüzde 100 etkisini araştırmak için değişik ülkelerin bilim adamlarını kimse birleştirmedi.

2017 yılında Genetiği değiştirilmiş soya fasulyesi üreticilerine Rusya da katılabilecek. Cuma günü Moskova’da “Agroholdingi Rossiyi” konferansında bundan söz edildi. Deney verilerinin olumsuz olması halinde mutasyon gören biricik olsun tohum Rusya topraklarına atılmayacak. Uzmanlar, genel sonuçların elde edilmesi için bir yıllık sürenin yeterli olduğunu sanıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim