• BIST 116.511
 • Altın 162,176
 • Dolar 3,7374
 • Euro 4,6518
 • Ruble 0.06617
 • Ankara : 6 °C
 • İstanbul : 7 °C
 • Moskova : -5 °C
 • Antalya : 19 °C
 • İzmir : 12 °C
 • St. Petersburg : -3 °C
 • Kazan : -8 °C
 • Soçi : 10 °C

Gözlerde yaşlarla dolu bayram

08.05.2015 11:52
Alyona Şkarupeta / Gündem Rusya

Alyona Şkarupeta / Gündem Rusya

Tam da Her yıl 9 Mayıs Zafer Bayramında çalan o popüler şarkıda olduğu gibi. Bu bayram sadece bugünün Rusya’sı için değil, aynı zamanda tüm eski Sovyet ülkeleri ve İkinci Dünya Savaşı sürecinde faşist istilacılardan muzdarip olan Avrupa devletlerinin çoğu için de büyük bir bayramdır. Bu, insanlık dışı eziyet ve kötülüğün karşısında birlik olmanın bir emsalidir. Ve 9 Mayıs 1945’te savaş çoktan geride kalmış olsa bile yankıları bugüne ve bugünkü nesle kadar ulaşıyor. İşte bu kahramanlık geçmişi saygı görmeyi hak ediyor.

1941-1945 Büyük Vatan Savaşı hakkında birçok kitap yazıldı, çok sayıda film çekildi. Bunlardan çoğunu izlemek, okumak inanılmaz derecede zor; o kadar ki gözyaşlarına boğulmuş şekilde, boğazı düğüm düğüm. Kimisinin dedesi savaşmış, öbürlerinin yakınları cephede kalmış, bazıları Leningrad Kuşatmasını yaşamış, çoğu bu savaştan dönmemiş, habersizce kaybolmuş, toplu mezarlarda dinlenmeye bırakılmışlar. Ve de yan yana, aynı kanlı savaşlarda olduğu gibi vatanımızı savundular.

Baba tarafından dedem 17 yaşında cepheye gitmiş, tüm savaşı yaşayarak Berlin’e kadar ulaşmış. O zamanlar henüz çok genç olan babaannem ve dedem savaş yıllarını Nijniy Novgorod’da geçirmişler. Bombalamalar, açlık, cephede çalışmak… Onlar bu hatıraları yeniden canlandırmak istemiyorlar. Haddinden fazla acı, çile ve bir yerlerde kalakalan asker arkadaşları, dostlar… Düşmana karşı atılmış her adımın, yakınlarının sağlığı ve hayatı adına atılmış bir adım olduğunu anlayan, özgürlüğü için ve vatanının bağımsızlığı uğruna savaşıp Büyük Vatan Savaşında hayatta kalanları, biz şimdiki şımarık nesil hiçbir zaman anlayamayız.

zafer-gunu-001.jpgBu, sıradan tarih sayfalarındaki uzak bir savaş değildir. Bu olay, kanla beslenen ve sonra da yanmış şehirler ve köylerin küllerini toprağa serpen bir olaydır. Tüm yıkımlar, kayıplar o zamandan bu yana tüm eski SSCB ülkelerinde anlatılır. O günden beri tüm kayıpların sayısını belirlemek mümkün olmamıştır, yaklaşık sonuçlara göre bu sayı günde 15 bindir.  Hem de her gün! Büyük Vatan Savaşının bütün olaylarını, tüm Sovyet ordusu subaylarını, komutanlarını, insanların hem ön hem arka cephede her gün giriştikleri o kahramanlık çıkışlarını, birkaç kelimeyle anlatmak mümkün değildir. Rusya’nın bu dönemki tarihini sadece ders kitaplarından, filmlerden, arşiv materyallerinden öğrenmek değil, onu bir de hissetmek gerekir. Bu acıyı, bu ruhun kudretini hissetmek… Bir yandan tanımadığın topraklarda savaşmak, diğer yandan kendine ait olanı korumak, kimin için kan döktüğü bilmek. Yarın çocukların için ekmek bulabilecek misin? Uçaklar bombalamayı kesecek mi? Yoldaşın ve senin için yarın gün doğacak mı? Ve bu acımasız, yorucu savaş bir gün sona erecek mi?

Bayram Günü’nü, “gözlerde yaşlarla” bekleyen yaşlılar “başlarının üstünde barış dolu bir gökyüzü” ümit ediyorlar. Onlar, bizlerden farklı olarak, bu kelimelerin değerini biliyorlar… Ve Tanrı bizlere bunların anlamını bilmeyi nasip etmesin…

Şimdi her yıl Rusya’nın tüm şehirlerinde ve eski SSCB ülkelerinde geleneksel Zafer törenleri toplu mezarlara ve hemen her büyük şehirdeki o özel mekân olan Sönmeyen Ateş’e çiçeklerin konulmasıyla kutlanıyor. Ateş burada, hakikatken de, hiç sönmeden yanıyor.

Bu bayramın temel sembolleri: Kırmızı karanfiller, siyah-turuncu çizgili Georgi kurdeleleri ile göğüslerinde madalya ve nişanlarıyla savaş gazileri… Fakat bu gazilerin sayısı her geçen gün daha da azalıyor.

En geniş çaplı etkinlikler tabii ki Moskova’da, Büyük Bayram onuruna yapılan askeri geçit töreninin olduğu Kızıl Meydan’da yer buluyor. Bu büyük etkinlikte on binlerce katılımcı ve on binlerce farklı teknik eleman görev alıyor. Provalar ise başkentte hayatı zora sokmamak için, bir aydan daha fazla bir süreyle, gece vakti yapılıyor. Buna rağmen, bayramdan önce bir yerlere ulaşmanın getirdiği tıkanıklıktan dolayı Moskova’nın tüm merkezi etkileniyor. Yine de 9 Mayıs’ta herkes o kalpleri soğutan en muhteşem bayramı beklemeye devam ediyor. Burada vatanlarıyla, bu askeri güçle, insanların vatanseverliğiyle gurur duyarken aynı zamanda kayıpların acısını ve bir zamanlar o aynı büyük devlette Belarusların, Ukrainlerin, Kazakların, Rusların yan yana savaştığı o geçmiş zamanın hatıralarını duyumsuyorlar. Hiçbir sınır ya da hiçbir ayrım yok, tek bir amaç var: Tüm dünya barışı ve gelecek uğruna. Ve galiba tam da bu amaç için, 9 Mayıs’ta, İkinci Dünya Savaşı’na bir şekilde dâhil olan bütün halklar, hepimizin bu yıkıcı savaş karşısında bir bütün olduğumuzu ve ancak birlik olursak acımasızlığa ve kötülüğe karşı durabileceğimizi hatırlıyorlar. 

Bu yazı, Gündem Rusya Dergisinin 3. sayısında yayınlandı. Sayıyı okumak için tıklayınız.

Bu yazı toplam 3028 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim