• BIST 117.522
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Ruble 0.06660
 • Ankara : 7 °C
 • İstanbul : 7 °C
 • Moskova : -12 °C
 • Antalya : 12 °C
 • İzmir : 8 °C
 • St. Petersburg : -12 °C
 • Kazan : -19 °C
 • Soçi : 8 °C

"Hazar Forumu bölgesel ortaklığın geliştirilmesi için eşsiz bir fırsat"

26.11.2013 15:36
"Hazar Forumu bölgesel ortaklığın geliştirilmesi için eşsiz bir fırsat"
Hazar Strateji Enstitüsü bu yılki Hazar Forumu’na hazırlanırken Genel Sekreter Haldun YAVAŞ’la Forum ve forumun Avrasya ve Hazar Coğrafyasına sağlayacağı kazanımlarla ilgili kısa bir söyleşi yaptık. İşte bu seneki Hazar Forumu'ndan önemli ipuçları...

Ahmet SAĞLAM - İstanbul önemli bir etkinliğe hazırlanıyor. 4-5 Aralık 2013 tarihlerinde düzenlenecek olan “Hazar Forumu”nda Avrasya ve Hazar coğrafyasıyla ilgili önemli meseleler masaya yatırılacak. Bize bu etkinlikten biraz bahseder misiniz?

Haldun YAVAŞ - Hazar Strateji enstitüsü olarak 4-5 Aralık tarihlerinde İstanbul’da Hazar bölgesine odaklanan bir organizasyon düzenliyoruz. Aslında bu Hazar Forumu adı altında düzenlediğimiz üçüncü etkinlik. İlkini geçen yıl Aralık ayında İstanbul’da düzenlediğimiz Hazar Forumu’nun ikincisini geçtiğimiz Eylül ayında ABD’nin New York kentinde gerçekleştirdik. Üçüncü forumumuzu ise bu yıl yine aralık ayında İstanbul’da organize ediyoruz. Çırağan Sarayı’nda düzenleyeceğimiz forum, dünya genelinde akademi, siyaset ve iş dünyası, sivil toplum kuruluşlarından değerli temsilciler ve basın mensuplarını bir araya getirecek. Forum katılımcılar arasında ortaklık ilişkilerinin geliştirilmesi için de eşsiz bir fırsat olacak. Şu ana kadar katılımı kesinleşen Türkiye’den 4 bakan ile Balkanlar ve Avrasya’dan önemli isimler var. Bölgeye hem maddi hem de stratejik önem katacak TANAP projesinin devamı niteliğindeki TAP’ın geçeceği ülkelerden AB’den ve ABD’den de üst düzeyde katılım olacak.

A.S - Hazar Forumu 2013’te neler konuşulacak?

H.Y - Bu etkinliğin temasını “DEFINING THE CASPIAN” olarak belirledik. Yani Hazar Bölgesi kavramını yeniden tanımlayarak bölgedeki gelişmeleri, değerleri ve fırsatları bir bakıma masaya yatıracağız. Hazar Bölgesi ve Avrasya, sahip oldukları enerji rezervleri ve engin ulaştırma koridorları ile tüm ilgiyi üzerine çekiyor. Tarih boyunca farklı medeniyetlerin bir araya gelmesi, ekonomik etkileşimler ve zengin doğal kaynaklar bakımından önemli bir konumda bulunan Hazar Bölgesi, değişmekte olan küresel siyaset ve ekonomi gündeminde son zamanlarda yoğun bir şekilde yer almaya başladı. Enerji ve ulaştırma alanındaki uluslararası yatırımcılara ve tüketicilere sunabilecekleri eşsiz fırsatlar hakkında farkındalık düzeyi artan küresel güçler, bölgeye daha fazla ilgi gösteriyor. Özellikle ulaştırma ve enerji bağlamında. İşte bu yılki Hazar Forumu İstanbul’da da bu iki konu temel başlıklarımız olacak. Bölgedeki enerji kaynakları, ekonomik çeşitlilik, ulaştırma projeleri ve güvenlik ile ilgili sorunlar ele alınacak.

A.S - Hazar’ın yeniden tanımlanması sizce neden önemli?

H.Y - Bölgenin yeniden tanımlanması ,gelecek odaklı bir vizyonun benimsenmesi için, hem bölge ülkeleri hem de diğer ülkeler için faydalı sonuçlar doğuracak. Zira akademisyenler, iş dünyası ve karar alıcılar bölgedeki sorunları, ihtiyaçları ve süreçleri tartışırken Hazar bölgesinin tanımı ortaya konmuş olacak. Azerbaycan’ın da içinde bulunduğu bu bölgenin geleceğinin şekillendirilmesi sürecinde, bu tür bir vizyonun belirlenmesi bu nedenle büyük önem taşıyor. Bölgedeki fırsatların değerlendirilmesi ve sorunların üstesinden gelebilmek için izlenmesi gereken yolların çizilmesi, forumun odak noktasını oluşturuyor diyebiliriz.

A.S - Daha önceki etkinliklerinizden bahseder misiniz? Geçen yıl İstanbul’da ve bu yıl New York’ta da 2 önemli etkinlik düzenlediniz? Bunlar hangi açılardan önemliydi?

H.Y - Hazar Forumu serimizin ilkini 2012’nin Aralık ayında İstanbul’da düzenledik. İstanbul Boğazı’ndaki Four Seasons Hotel’de düzenlediğimiz bu ilk forumda Türkiye Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Musa Pahanov, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Khalef Khalefov, ABD Eski Savunma Bakanı Robert Gates , Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Socar’ın  Başkanı Rövnag Abdullayev gibi isimler konuşmacı olarak katıldı. Akademisyen, sektör liderleri ve karar alıcıların yoğun ilgisi söz konusuydu.Bu katılımcı profili Hazar’ın enerji kaynaklarını analiz etti.

İkinci Hazar Forumu’nu ise geçtiğimiz Eylül ayında New York’ta gerçekleştirdik. Waldorf Astoria Hotle’de düzenlediğimiz foruma 8 Dışişleri Bakanı, 3 Başbakan Yardımcısı, 3 Dışişleri Bakan Yardımcısı, enerji sektörü, akademi, medya ve iş dünyasından 600 temsilci katıldı. BM Genel Kurulu haftasında düzenlediğiiz forumun teması “Avrupa Enerji Güvenliği ve Güney Gaz Koridoru” oldu. Toplantıda Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov, Yunanistan Disisleri Bakan Yardimcisi Dimitrios Kourkoulas  ile Gürcistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan ve  Makedonya dışişleri bakanları da teşrif etti.

Zirve niteliğinde gerçekleştirilen forumun moderatörlüğünü  Amerikan CBS televizyonunun dünyaca ünlü ismi Charlie Rose üstlendi. Hazar Bölgesi’ndeki enerji kaynaklarının Avrupa ‘nın enerji çeşitlendirmesindeki  önemi ve bu bağlamda Güney Gaz Koridoru’nun ne ifade ettiğini anlatma imkanı bulduk.

A.S - New York’ta düzenlediğiniz Hazar Forumu’nun ana başlığı Güney Gaz koridoru ve Avrupa’nın enerji Güvenliği’di. Bu bağlamda neler konuşuldu?

H.Y - Forumda Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi  ile Şah Deniz gazını Türkiye-Yunanistan sınırından alarak Avrupa’ya ulaştıracak bir kanal niteliğindeki Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi masaya yatırıldı. Bu projeler biliyorsunuz ki Avrasya’nın enerji tarihinde bir devrim olarak nitelendiriliyor. Hat Kafkasya, Anadolu, Balkanlar ile Avrupa ülkeleri için önemli fırsatlar sağlayacak. Hattın geçtiği ülkelere ciddi bir istihdam katkısı olacak. İşte orada ağırladığımız o isimler tüm bunlara dikkat çekti. Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güney Gaz Koridoru’nun aynı zamanda bir ‘Barış Koridoru’ olduğunu dile getirdi. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov da Güney Gaz Koridoru’nun bölgede istikrar, sürdürülebilir kalkınma, güvenlik ve barışı sağlayacağını ifade etti. Bu yönleriyle ABD’den dünyaya oldukça önemli mesajlar verdiğimiz düşünüyoruz.Çünkü biz Hazar Strateji enstitüsü olarak Türkiye'nin ve bölgenin menfaatlerini en çok gözeten proje olarak TANAP'ı çok önemsiyoruz ve çalışmalarımızı bu konu üzerine yoğunlaştırmış bulunmaktayız.

A.S - Oldukça önemli çalışmalar yaptığınızı anlıyoruz. Peki Hazar Strateji Enstitüsü olarak misyonunuzu ve vizyonunuzu nasıl tanımlıyorsunuz?

H.Y - HASEN olarak Geniş Hazar Bölgesi ile ilgili özgün araştırmalar ve veriler üretmek; enerji, uluslararası ilişkiler, güvenlik, ekonomi, eğitim, kültür ve çevre konularında stratejik önerilerle politika ve iş çevrelerine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Kar amacı gütmeyen bir kuruluşuz bu nedenle tarafsız çalışmalar yapıp bu doğrultuda bilimsel tartışma ve araştırmayı teşvik eden uluslararası toplantılar, yayınlar ve eğitim çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Buradan hareketle geniş Hazar Bölgesi’nde pozitif karşılıklı bağımlılığı ve işbirliğini pekiştiren, öncü bir tartışma, araştırma ve çalışma platformu olmaya çalışıyoruz.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim