• BIST 117.522
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Ruble 0.06660
 • Ankara : 4 °C
 • İstanbul : 6 °C
 • Moskova : -13 °C
 • Antalya : 11 °C
 • İzmir : 7 °C
 • St. Petersburg : -12 °C
 • Kazan : -20 °C
 • Soçi : 8 °C

Kazan’da sıcak buluşma

22.11.2013 08:23
Kazan’da sıcak buluşma
Tataristan’ın başkenti Kazan’da ilk Rus-Türk Toplumsal Forumu düzenlendi. Organizatörlerin fikrine göre Forum iki ülkenin sivil toplumları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için önemli imkanlar tanıyacak.

TBMM Dış İlişkiler Komisyonu ve Rus-Türk Toplumsal Forumu Eşbaşkanı Volkan Bozkır Rusya’nın Sesi’ne verdiği demeçte konu ile ilgili şunu anlattı: 

Bu Forum yanında iki yapı daha var. Sayın Putin ve sayın Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı çatının altında dişişleri bakanları siyasi konuları görüşüyorlar. Enerji bakanımız ve Rusya enerji bakanı ekonomik konuları görüşüyor. Üçüncü olarak da bu toplumsal forum var. Bunların hepsi birbirini tamamlıyor. Ama bu forumun önemi şu. Bu sivil toplumun bir araya geldiği bir forum. Yani burada spor var, üniversitelerarası işbirliği var, dinlerarası işbirliği var, hukuk konuları var ve medyaarası işbirliği var. 10 tane konu var. Dolayısıyla çok yaygın bir alanda insanlarımızın birbirlerini daha iyi tanıması ve birbirlerini daha çok sevmesi amacıyla kurulmuş bir platform. 

Dışişleri bakanları ve Enerji bakanları toplanıyorlar, bir araya geliyorlar çok önemli konuları görüşüyorlar ama orada bitiyor. Oysa bu toplumsal forum ve altındaki komiteler sürekli toplantı halinde, 12 ay devam edecek.

Toplumsal Forum çerçevesinde ekonomik konular da ele alındı. Rus-Türk İş Konseyi Başkanı Ahmed Palankoyev şunu anlattı:

Rus-Türk İş Konseyi çalışmalarının amacı ekonomik durumu daha iyi hale getirmek, Rus iş adamlarının Türkiye’deki faaliyetlerini kolaylaştırmak, Türk girişimcilerin de Rusya topraklarındaki işlerine yardım etmektir. Hedefimiz ticaret hacmini, ekonomik performansını artırmak, girişimcilere yardımda bulunmaktır.

Bu arada Toplumsal Forum’un daha kapsamlı amaçları vardır. Forum faaliyetleri kültür, din, ekonomi ve yasama gibi alanlardaki ilişkileri kapsamaktadır. Forumun İş Konseyi çerçevesinde yürüttüğümüz çalışmaları güzel tamamladığını zannediyorum.

Mesela, Forum çerçevesinde hem Rus hem de Türk iş adamlarının katıldıkları ekonomi konulu paneli düzenledim. Bizim Türk arkadaşlarımız turizm sektöründeki somut tekliflerini, bu arada sağlık turizmi, sanatoryum turizmi ile ilgili projeleri sundular. Bununla beraber Rusya’da da temiz hava, maden suyu kaynakları, şifalı çamurların bulunduğu Baykal, Altaylar, Kafkasya gibi turizm açısından çok çekici noktalar vardır. Bu nedenle biz kendi bölgelerimizin turizm potansiyelini tanıttık.

Türk diplomatı, Forum’un Türk heyetinin genel sekreteri Ender Arat, bu toplantı Forum katılımcılarının ilk kapsamlı buluşması olduğu halde katılımcıların buluşmaya artık somut tekliflerle geldiklerini ifade etti. 

10 tane çalışma komitesinin başkanları bir araya geldiler. Daha ilk toplantıda kendi somut projelerini ortaya koydular ve kabul ettiler. Örnek sanat, eğitim, bilim konularında Ocak - Şubat ayında bir çalıştay toplanacak. Bu çalıştayda her iki ülkeden yetkili kişiler gelecekler ve ne yapacaklarını aytrıntılı konuşacaklar. Aynı şekilde turizm komitesi bir araya gelecek ve ne yapacaklarını görüşecek. Üniversiteler bir araya gelecek. 3 üniversiteden beşer kişilik bir grup bir araya gelecek ve işleri başlayacaklar. 

Bunlar somut bu toplantıda verilen kararlar. Böylece bu dallara yayılacak. Çünkü yetkili organlar kurumlar kendi karşılıklarıyla buluşup kendi özel projelerini gerçekleştirecekler. Şimdi toplantıda açıklanmayan somut projeler de var. Örnek İzmir’den 9 üniversite Rusya’dan 9 üniversiteyi çağırdılar. Ve 9 üniversite karşılıklı bir araya gelerek somut işler çıkaracaklar. Örnek Mayıs ayında İstanbul’da Rus kültürü festivali yapıldı. Şimdi Mayıs 2014’te Moskova’da Türk kültür festivali yapılacak.

Forum sırasında Türk ve Rus bilim ve toplum adamları tarafından türlü sorunlar ve olası işbirliği konuları ele alındı. Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Onurlu Başkanı Mihail Meyer, ikili üniversitelerarası işbirliğinin önemli yönlerinden birinin Osmanlıca öğretimi olabildiğini kaydederek şunu söyledi:

Türk yüksek okullarının desteğiyle Rus üniversitelerinin programlarına Osmanlıca kurslarının dahil edilmesini çok isterdim. Bu, Rusya İmparatorluğu tarihinin öğrenmesi için önemlidir. Çünkü Doğu kaynakları hariç Rusya tarihine dair tüm arşiv belgelerini artık inceledik. Türk kaynakları bizi bekliyor’.

Sankt Petersburg Üniversitesi Dünya Politikası Bölümü Başkanı Yagya Vatanyar, Türkiye’de Rusça Yılı ve Rusya’da Türkçe Yılı etkinliklerini düzenleme girişiminde bulundu.

Dil ve genel olarak kültür çok büyük bütünleşme ve entelektüel potansiyeline sahiptir. Bu özelliği insanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırıyor, sadece kağıtta anlaşmaların imzalanmasıyla sınırlı olmıyan hakiki dostluk ortamının oluşmasına yardım ediyor.

Kültür Festivalleri insanların birbirlerine güven ortamını yaratıyor. Bunun sayesinde bence devletlerarası anlaşmaların temelini de oluşturan bölgelerarası ilişkiler gelişiyor. Ne yazık ki Rusya Federasyonu ve Türkiye’nin şehirleri düzeyindeki bölgelerarası ilişkiler pek yüksek seviyede değil. Bu ilişkilerin daha aktif şekilde geliştirilmesi gerekiyor, çünkü bizim ve Türk şehirlerinin büyük bir kısmı bu ilişkilerin etkisi altında değil şu an’.

Toplumsal Forum’un Türk bölümünün genel sekreteri Ender Arat’ın sözlerine göre dil öğretimi alanında işbirliğine yönelik çalışmalara devam edilecek, bu arada büyük bir ihtimalle ikinci Toplumsal Forumunun düzenlenmesine kadar tamamlanmış olacak somut bir proje üzerinde çalışmalar yapılıyor. 

Bir somut çalışma üzerindeyiz. Türkiye’de bir Rus üniversitesinin kurmasını arzu ediyoruz. Tabii ki bu büyük bir proje. Finansör var, hem Türkiye’de ve Rusya’da ilgilenen işadamları var.

TBMM Dış İlişkiler Komisyonu ve Rus-Türk Toplumsal Forumu Eşbaşkanı Volkan Bozkır, ilk toplantının sonuçlarını değerlendirerek ‘Kazan’da sadece yeni yapının temeli atıldı. Ama bu temel çok ama çok önemlidir’.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim