• BIST 115.327
 • Altın 162,005
 • Dolar 3,7921
 • Euro 4,6726
 • Ruble 0.06624
 • Ankara : 8 °C
 • İstanbul : 10 °C
 • Moskova : -11 °C
 • Antalya : 13 °C
 • İzmir : 13 °C
 • St. Petersburg : -14 °C
 • Kazan : -9 °C
 • Soçi : 11 °C

Kırım Tatarlarının kaygıları ve umutları

08.03.2014 03:38
Kırım Tatarlarının kaygıları ve umutları
Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un gerçekleştirdiği Kırım ziyareti sırasında Tataristan Cumhuriyeti ile Kırım Özerk Cumhuriyeti arasında ekonomik ve insani işbirliği anlaşması imzalandı.

Tataristan Cumhurbaşkanı’ndan önce Kırım’a Tataristan Müftüsü Kamil Samigullin ve Cumhuriyet’in Devlet Konseyi heyeti gelmişti.
Dünya Tatar Kongresi’nin Kırım durumu ile ilgili yaptığı açıklamada ‘Tatarlar, trajik kaderi herkesçe malüm olan kardeş Kırım Tatarlarının durumuna kayıtsız kalamazlar. Kırım Tatarları bunca zorluk çektikten sonra nihayet ana yurduna dönüp düzenini kurmaya başlamışlar. Ama Kiev Maidanı tarafından belirli siyasi grupların çıkarları uğruna yaratılan siyasi radikalizm kaosunun Kırım’ı sarması halinde Kırım Tatarlarının bunca emeği boşa gidecek’ ifadelerine yer verildi.
Rusya’da yaşayan Tatarlar Kırım’daki durumu nasıl değerlendiriyorlar? Kırım Yarımadasının Rusya Federasyonu’na dahil edilmesi konulu referandum yapma kararını nasıl karşıladılar?
Kazan’daki Rusya Adalet Akademisi Hukuk Tarihi ve Teorisi Bölümü Prof. Dr. Aydar Habutdinov Rusya’nın Sesi’nin bu sorularını şöyle yanıtladı:
‘Şimdiki durumda söz konusu Kırım Tatarları’na kendileri, mülkü, ulusal kurumları ve iktidar organlarında temsilcilerinin bulunmalarına dair dokunulmazlık güvencelerinin verilmesidir. Tataristan’da Rusların Tatarlar ile yan yana oturdukları tecrübesi çok olumlu olmuştur. Belki Kırımlılar için de yararlı olacaktır. Ukrayna toplumunda anlaşmazlıkların keskin şekilde tırmanması nedeniyle Kırım’da nitelikteki değişikliklerin yapılması gerekiyor. Kırım’da yaşayan Rus, Ukrayna’lı ve Tatarlarının hakları ile vazifeleri net bir şekilde saptanmalıdır.
Aslında referandum konusu çok hassas bir konudur. Referandum sonuçlarının Kırım’ın her etnik topluluğunda çoğunluğun seçimine uyması çok önemlidir. Kırım Tatarları taleplerinin karşılandığını açıklamayacaklarsa bu, Müslüman dünyasının belirli tepkisini uyandıracak’.
Bizim diğer muhatabımız Kazan (Volga Bölgesi) Federal Üniversitesi Avrasya ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bulat Yagudin’in konu ile ilgili görüşü şöyledir:
‘Tataristan’da (Kırım’daki olaylar ile ilgili)büyük tepki yok.Şunu kaydetmek istiyorum ki başta Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov olmak üzere Tataristan yönetimi Kırım krizinin çözüm arayışında oldukça yapıcı bir rol oynuyor. Tataristan Kırım krizinin barışçıl çözülmesine ilgi duyuyordur.
Kırım’da yaşayan yerli Ukraynalılar arasında aşırı milliyetçiliğin yayılması tehlikesine gelince söylemek istediğim şudur ki Kırım’daki Ukraynalılar baya asimile olmuş bir azınlıktır. Nüfusun yüzde 24’ünü oluşturmalarına rağmen onlar ağırlıklı olarak yarımadanın yaşamına entegre olmuş durumdalar. Bu nedenle onların agresif tavırlar sergileyecekleri, saldırgan olacaklarını zannetmiyorum. Oldukça sakinler. Kırım’da potansiyel olarak en çok isyanlara hazır olan ta Kırım Tatarlarıdır. Onlar Kırım nüfusunun sadece yüzde 12’sini oluşturdukları halde oldukça aktif, düzenli ve liderlerinin sözünü dinliyorlar. Eğer liderleri onlara yönelik çağrılarda bulunursa düşünüyorum ki onlar gösteriler düzenleyebilirler. Ama böyle gösteriler şu an yapılmadığına göre bir anlaşmanın sağlanmış olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen onların sakin kalmalarının karşılığında çıkarlarının korunması vaat edilmiş. Belki de Yanukoviç, Yusçenko dönemlerinde sahip oldukları yetkilerden çok daha geniş yetkilerin verilmesi vaat edilmiş.
Referanduma gelince şimdi çok şey dış oyuncuların, dış güçlerin hareketlerine, bu arada Batı’nın baskısının ne kadar büyük olacağı, verdiği destek sonucunda resmi Kiev’in saldırganlığının ne kadar artacağına bağlıdır. Çok şey ayrıca Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerindeki duruma bağlı olacaktır. Eğer oradaki Rusya yanlılarının pozisyonu güçlü kalacaksa düşünüyorum ki Kırım referandumu olaysız, sorunsuz geçecek. Onun Kırım’ın dışarısında nasıl karşılanacağı, tepkinin verilip verilmeyeceği ise ayrı bir konudur’.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim