• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Ruble 0.06518
 • Ankara : 10 °C
 • İstanbul : 16 °C
 • Moskova : 4 °C
 • Antalya : 17 °C
 • İzmir : 17 °C
 • St. Petersburg : 0 °C
 • Kazan : -7 °C
 • Soçi : 11 °C

Moskova’daki Müslüman forumunun sonuçları ve etkinlik planları

11.12.2013 06:53
Moskova’daki Müslüman forumunun sonuçları ve etkinlik planları
Moskova'da önemli görüşme. . .

Rusya’nın değişik bölgelerinden, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ile bir sıra yabancı ülkelerden l00 kadar Müslüman din adamı Müslümanların güncel sorunlarını görüşmek için Moskova’da toplandı. Radikalizme karşı koyma, İslam eğitiminin gelişmesi, gençlerin ahlaksal eğitimi,Rusya’da tanrıbilim ekolünün gelişmesi, bu sorunlar arasındadır.

Rusya Müftüler Şurası başkanı Ravil Gaynutdin forumun başlıca konuşmacısıydı. Başkanlık ettiği Rüsya Müslümanlarının başlıca örgütünün girişimi üzerine Moskova’da Müslümanların Forumu her yıl yapılıyor. Bu yılın forumu 9-cısıydı.

Rusya Müftüler Şurası başkanı Ravil Gaynuddin şunları söyledi: Müslüman gençlerinin yurtseverlik ruhundaki eğitimi ve Rusya’da İslam tanrıbilim ekolünün yeniden kurulması, forumun gündemindeki kilit önemdeki iki sorundu.. Bunlar birbiriyle sıkı bağıntısı olan sorunlardır. . Genç kuşağın eğitimi bu sorunların bağıntısını sağlayan bir etkendir. Genç kuşaga maddi ve manevi yatırımlar yapmakla toplumuzun gelişmesini yönlendiriyoruz. Ülkenin ruhani liderinin gençlerle ortak dil bulmasının, gençlerin iyikaliteli eğitim görmeleri ve enerjisinin yaratı amaçlarıyla uygulamaları için gereken şartları sağlamasının bence büyük bir önemi var. Toplumuzda ulusal, dinsel ihtilafları doğurmak,eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetlerinin halklarını birbirlerine karşı kışkırtmak istiyerler çoktur. Ama birleşik olunca tüm provokasyonları boşa çıkaracağız.

Resmi verilere göre, Rusya’da müslümanların sayısı 20 milyondan çok. Ama Müslüman nüfuslu komşu Merkezi Asya cumhuriyetlerinden Rusya’ya insan göçü sonucunda sayısı henhalde daha çok. Örneğin Batı Sibirya’nın en büyük kentlerinden biri olan Omsk ‘ta yaşıyan 200 bin Müslümanın dörtte biri Kazakistan,Kırgızistan,Tacikistan asıllı kişilerdir.

SP. Rusya’nın yaşam gençeklerine adapte olması, forumda söz konusu oldu. Rusya’nın Asya bölümü Müslümanlarının Diyanet İşleri Müdürlüğü başkanı Nafigulla Aşirov muhabirimize verdiği emeçte şunları söyledi:

Her şeyden önce kaydetmek gerek ki, Kırgızistan,Tacikistan,Özbekistan’dan Rusya’ya müslümanların göçü toplumuzun bir sıra sorunlarla karşı karşıya gelmesine yolaçıyor. Bunun için Rusya müslümanlarının Diyanet işleri müdürlükleri,Rusya toplumunun birliğini düşünerek Rusya’nın şartlarına göçmenlerin adapte olmalarına yardımda bulunmada önemli bir rol oynıyor. Başka ülkelerden müslümanlar Rusya’ya gelince her şeyden önce camiye gider. Camide kendilerine ilgi,karşı karşıya geldiği sorunlara dikkat gösterildiğini hissederse kanunsuzluk yoluna girmeyecek, yasadışı eylemlerde bulunan gruplara katılmayacak.

Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden müslümanların Moskova-Peterburg dahil büyük kentlere gelince yeni yaşam şartlarına çabuk adapte olamadıkları oluyor. Camilerin imamları, Diyanet işleri müdürlüklerinin görevlileri bunlara, uyulması gereken davranış normlarını tanıtmakla yardımda bulunmalı. Bunun için yapılan forumun bizim için büyük bir önemi olduğu kanısındayım. Faaliyetlerimizin bir çeşit programı veriyor.

Rusya devletbaşkanının Orta Federal bölgesindeki temsilcisinin yardımcısı Murat Zyazikov Moskova’daki Müslüman forumunun simgesel önemini belirtti. 6 yıl içinde Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden İnguşetya başkanı olan Murat Zyazikov şöyle konuştu: SES

Biz Rusya’nın etnik kökeni, dini,kültürü farklı olan halkların yaşadıkları bir ülke olduğunu daima kaydediyoruz. Müslüman Forumunun yapılması gibi etkinlikler simgesel bir önem taşıyor.. Forumda terorizm ve radikalizme karşı koyma sorunlarının söz konusu olmasının büyük bir önemi var. Çünkü terorizm, devletle medeni toplumun ve din adamlarının ortak kaygısıdır. İslamdaki sağduyu sahibi güçlerin sesi duyulmalı ve buna önem verilmeli .

Moskova’daki 9. Müslüman Forumunun delegeli bunun için gayretler gösterdi. Bu forumda Rusya Müslüman Örgütlerinin yeni yıl faaliyetlerinin yönleri belli edilmeli.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim