• BIST 116.841
 • Altın 161,885
 • Dolar 3,7823
 • Euro 4,6622
 • Ruble 0.06657
 • Ankara : 7 °C
 • İstanbul : 10 °C
 • Moskova : -12 °C
 • Antalya : 12 °C
 • İzmir : 12 °C
 • St. Petersburg : -15 °C
 • Kazan : -17 °C
 • Soçi : 9 °C

Rusya 2035 yılına kadar yakıt ihracatında dünya birincisi kalacak

20.01.2014 13:32
Rusya 2035 yılına kadar yakıt ihracatında dünya birincisi kalacak
Rusya 2035 yılına kadar yakıt ihracatında dünya birincisi kalacak . . .

İngiliz BP şirketi eksperlerinin “ Dnya enerji görünümü” konulu yıllık raporuna göre, Rusya önümüzdeki 20 yıllık dönemde perol ve doğalgaz ihracatındaki dünya birinciliğini koruyacak.BP uzmanlarının fikrince, Rusya’da petrol üretimi artacak. Kaya petrolünün üretimi buna bir katkısı olacak. Rusya’nın klasik doğalgaz rezervleri de 100 yıla kadar yetecek kadar büyük.

20 yıl sonra Rusya eskisi gibi dünyadaki başlıca yakıt ihracatcısı olacağı gibi üretimini artıracak. 2035 yılına doğru Rusya’nın yıllık petrol üretimi 523 milyon tondan 548 milyon tona,doğalgaz üretimi de 672 milyar metreküpten 807 milyar metrekübe çıkacak. “Alpari” şirketi Analiz bölümü müdürü Aleksandr Razuvayev, BP uzmanlarının değerlendirmeleri gerçeğe yakındır,dedi ve şöyle devam etti:

Tahminleri yeteri kadar doğru. İlk önce Doğu Sibirya’daki ve Arktika’daki rezervlere dair veriler dikkate alınarak yapılmış bu tahminlerin doğruluğu BP’nin eylemeleriyle doğrulanıyor. Geçen yıl BP, “Rosneft” petrol şirketinin Rus devletinden sonra ikinci en büyük paydaşı oldu. Demek ki, İngiliz şirketi Rusya’nın petrol üretimi konusunda tahminlerde bulunmakla kalmayarak Rusya’da petrol üretimine yatırımlar yaptı. Tahminleri çok doğru görülüyor. Çünkü petrol üzerine talep azalırsa bile doğalgaz üzerine istek asla azalmayacak. Değişik değerlendirmelere göre, Rusya’nın doğalgaz rezervleri dünyadaki rezervlerin üçte bir kadarını buluyor. Bu, BP eksperlerinin tahminlerini doğrulayan bir etkendir.

BP eksperleri, Rusya’nın petrol üretimini klasik olmayan kaynaklarını işletmekle arttırabileceğini sayıyor. Rusya,böyle kaynakların işletilmesi için gereken teknolojilerin uygulanması için elverişli şartları sağlamak amacıyla zor işletilir kaynakları işletmek isteyen şirketler için vergi muafiyeti uygulıyor. 20 yıl sonra Rusya, zor işletilir yataklardan sağlanan petrol üretiminde dünyada ikinci yeri alacak. Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu genel müdürü Konstantin Simonof BP eksperlerinin bu değerlendirmesinin doığruluğunu kabul ederek şunları söyledi :

Rusya’nın klasik olmayan petrol kaynakları gayet büyük. Bu, önümüzdeki 30,50 yıllık dönemde ve daha uzak bir vadede işletilmeye başlayacak stratejik rezervlerimizdir. Rusya, klasik olmayan yatakları işletme yoluyla dünya petrol piyasasındaki hakim durumunu ve yakıt ihracatındaki dünya birinciliğini koruyabilecek.

Konstantim Simonof klasik olmayan petrol kaynaklarının çoğrafi konumunun işletilmesini kolaylaştıracağı kanısını belirtti ve şöyle konuştu:

Klasik olmayan petrol yatakları hep klasik kaynaklarından farklı bir yerde bulunmıyor. Çoğu halde aynı yerde, sadece daha büyük derinliktedir. Yani Batı Sibirya’da işletilen yatakların altındaki başka jeolojik katmanlarda işletilebilecek petrol kaynaklarının bulunması muhtemeldir. Oralarda geliştirilmiş altyapı sistemi,petrol boru hatları var. Bunun için oradan petrol hakletme harcamaları,daha uzak yerlerdeki klasik petrol yataklarını işletme ve boru hatlarını yapma masraflarından daha az olur.

Rusya’nın geleneksel yakıt türlerinin üretimi ve ihracatındaki birinciliği korumasına dair tahminler gayet mantıklı iken, BP eksperlerinin raporunda belirtilmiş bir kanı sansasyon etkisi yaptı. Bu kanıya göre, Rusya ve Latin Amerika yakın bir perspektifte kaya petrolü üretiminde liderler olacak. Rusya’nın kaya petrolü rezervlerinin ne kadar olduğu kesinlikle söylenmez. Çünkü buna yönelik akaştırmalar lüzumu olmadığından şimdilik yapılmadı. Rusya’da değişik kesimindeki klasik petrol kaynaklarının aranmasına öncelik veriliyordu. Rusya Enerji Bakanlığının değerlendirmelerine göre, ülkenin l2 bölgesinde toplam h rezervleri 6 milyar ton kadar olan kaya petrolü kaynakları var. Yani ülkenin kaya petrolü rezervleri çok büyük.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim