• BIST 117.522
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Ruble 0.06660
 • Ankara : 4 °C
 • İstanbul : 6 °C
 • Moskova : -13 °C
 • Antalya : 11 °C
 • İzmir : 7 °C
 • St. Petersburg : -12 °C
 • Kazan : -20 °C
 • Soçi : 8 °C

Rusya Dışişleri’nin Facebook’unda Türkiye fotografları

30.11.2013 13:06
Rusya Dışişleri’nin Facebook’unda Türkiye fotografları
«... Objektifinden Dünya»

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Facebook sayfasında Nisan ayında açılan ve kısa sürede büyük ilgi toplayan «... Objektifinden Dünya» isimli online fotograf sergisinde bu defa Türkiye fotograflarına geniş yer ayrılmıştır.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın «... Objektifinden Dünya» online fotograf sergisi, Rus diplomatlarının ve yurtdışında çalışan Rus basın temsilcilerinin Rusya’da ve özellikle diğer görev yaptıkları ülkelerde çektikleri fotograflardan oluşuyor. Daha önce proje çerçevesinde çeşitli ülkelerde çekilen resimlerden oluşan dört kişisel albüm yayınlanmıştır. Beşincisi, Türkiye’de Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği’nde 6 yıldan fazla görev yapmış olan ve hâlen Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Türkiye Masasında ikinci kâtip olarak çalışan Sergey Koritskiy’e ait.

Albüm, toplam 46 adet fotograftan oluşuyor. Bunların 44’ü, Türkiye’yi anlatan ve tanıtan fotograflar. Antalya’nın masmavi denizi ve karla kaplı Toros dağları, İstanbul’un minareleri, Safranbolu ve Harran evleri, Datça’nın yatları, Karagöz ve Hacivat, pehlivanlar ve Türkiye'den insan manzaraları – sergilenen fotografların konuları arasında.

3.jpg

Rusya’nın Sesi Radyosu’nun mikrofonlarına konuşan Sergey Koritskiy, albümdeki Türkiye üstünlüğünün nedenlerini şöyle anlattı:

«Neden en çok Türkiye’de çekilen fotograf var bu albümde sorusuna aslında albümün önsözünde cevap vermiştim. Toplam olarak 15 yılı aşan bir süre Türkiye’de kaldım. Ailemle kaldım, okudum – özellikle meşhur Mülkiye’de derslere girdiğim günleri hâlâ en sıcak duygularla ve gururla hatırlıyorum, daha sonra konsoloslukta ve sefarette çalıştım. Ailece Türkiye’yi çok gezdik. Bu yüzden de projede yer alan resimlerimden çoğu, bu harikulade güzel, inanılmaz derecede fotojenik ve – ne kadar paradoksal olsa da – Rusya’da henüz az bilinen bir ülkede çekilmiştir. Benim için Türkiye, tarihi yerlerin, el değmemiş doğanın, özenle korunan âdet ve geleneklerin ve, tabii ki, her zaman misafirperver halkın ve güzel, gülen insanların olduğu bir ülkedir».

Sergey Koritskiy’in Türkiye’de, Güney Kore’de, Meksika’da çektiği fotografları, daha önce «Aziya i Afrika Segodnya» («Asya ve Afrika Bugün»), «Vostoçnaya Kollektsiya» («Şarkî Koleksiyon»), «Pusula» («Kompas»), «Perspektif» gibi Rus ve Türk dergilerinde de yayınlanmıştır.

5.jpg

Rus diplomat, sözlerine şöyle devam etti:

«Diplomat mesleğinin temelinde ne var? Bence diplomat mesleğinin temelinde, aynen fotografçı veya uluslararası konularla ilgilenen gazeteci mesleğinin temelinde olduğu gibi, yabancı bir ülkenin, çalıştığın bir ülkenin ve o ülkenin insanlarının özelliklerini görmek yeteneği ve öğrenmek, tanımak isteği var. Bakanlığımızın online fotograf sergisi projesi aslında şunu göstermek için hazırlanmıştır – meslektaşlarımız görevlerini formalite olarak yapmakla, yerine getirmekle yetinmeyip çalıştıkları ülkenin doğası, tarihi, insanı ile samimi olarak yakından ilgileniyorlar, edinmiş oldukları bilgileri, izlenimleri güzel ve etkileyici fotograflar, resimler şeklinde de paylaşabiliyorlar. Burada yaklaşım önemli. Bulunduğunuz ülkenin insanlarıyla, kültürüyle, tarihiyle, gelenekleriyle ilgilenirseniz, bunları zevkle araştırırsanız, öğrenirseniz, bunları bilirseniz daha da etkileyici bir resim çekebilirsiniz.

Ben profesyonel bir gotografçı değilim. Bakanlığımızın online fotograf sergisi çerçevesinde fotograf albümleri yayımlanan meslektaşlarım da bildiğim kadarıyla profesyonel fotografçı değiller. Ancak projedeki fotografların birçoğu bence yüksek profesyonel bir not almaya layıktır.

Bir karede, bulunduğunuz ülkenin renklerini göstermek, tarihini, kültürünü, halkının ruh halini ve felsefesini yansıtmak – bir sanattır ve bu sanatı öğrenmeye çalışmak – benim için zevkli bir iş».

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yazar-araştırmacı Rasim D.Örs
01 Aralık 2013 Pazar 16:55
16:55
Böylesine güzel fotoğrafları çekebilmesi için, bir insanda, alabildiğine insan, hayvan, doğa vb. sevgisi; çok ciddi tarih, sosyal bilimler vb. bilgisi; yüksek bir zevk ve estetik anlayış; profesyonel teknik bilgi ; farklı bir yetenek-beceri olması gerekir.
Daha da önemlisi, bu fotoğraflarda ruh var. Bu ruhu verebilmek, kanımca, en zoru.
Ancak böyle bir birikimin alın teri dökmesiyle, bu başarılabilirdi.
Sergey Koritskiy'i kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.
109.188.125.103
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim