• BIST 115.519
 • Altın 163,511
 • Dolar 3,8134
 • Euro 4,6717
 • Ruble 0.06641
 • Ankara : 7 °C
 • İstanbul : 11 °C
 • Moskova : -9 °C
 • Antalya : 11 °C
 • İzmir : 10 °C
 • St. Petersburg : -13 °C
 • Kazan : -8 °C
 • Soçi : 10 °C

Rusya-Türkiye: askeri alanda da işbirliği yapılmalı

22.11.2013 08:20
Rusya-Türkiye: askeri alanda da işbirliği yapılmalı
21 Kasımda Sankt-Peterburg’da Rus-Türk Üst Düzey İşbirliği Konseyinin 4. toplantısı yapılıyor. İkili işbirliğinin birçok sektörlerini kapsamına alan değişik forumlar bu kuruluş çerçevesi içinde çalışıyor. Ancak iki ülkenin askeri işbirliğinin boyutları ha

Türkiye Emekli Subaylar Derneği başkanı emekli Hava korgenerali Erdoğan Karakuş,Rusya’nın Sesi Radyosuna verdiği demeçte, ikili askeri ilişkilerin güçlenmesi sürecini ve bu yoldaki engelleri dile getirdi.

Amur Gadzhiev: Üst Düzey İşbirliği Konseyi bir şemsiye niteliğinde aslında ve bünyesindedüzenli olarak birtakım forumlar düzenleniyor. Ekonomi, enerji, ticaret, turizm, kültür vs. gibi konular görüşülüyor. Ama bu şemsiye alyında askeri konuların görüşüldüğü bir platform henüz oluşturulmamış. Bazı konulardaki işbirliğimiz, özellikle enerji alanında, stratejik boyutlara ulaşmış olduğunu göz önünde bulundurursak, Savunma Bakanlıklarımız arasında bir nevi bir işbirliği forumu oluşturma zamanı gelmedi mi acaba?

Erdoğan Karakuş: Bence Türkiye’nin, bakıldığı zaman, komşularıyla daima en uç noktada işbirliği içerisinde bulunma arzusu her zaman görüldüğü gibi mevcuttur. Bence bu konuda da Rusya gibi uzun zamandır komşuluk ilişkilerimiz olan bir ülkeyle stratejik olarak bu konularda da birçok hususta işbirliği içerisinde bulunmamız gerektiğine ben inanıyorum şahsen.

Amur Gadzhiev: Askeri alanındaki işbirlği forumu başlatmak için hangi konulardan başlatılabilir Size göre?

Erdoğan Karakuş: Rusya ile baktığımızda her konuda, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin birçok konuda aynı zamanda savunma sanayisi olması nedeniyle her konuda başlatılabileceğini değerlendiriyorum ben şahsen. Yani, sadece bir konu üzerinde söz konusu olamaz. Rus Silahlı Kuvvetleri’nin savunma sanayisinin her konuda belirli noktalarda üst düzey konumu söz konusu olması nedeniyle rahatlıkla birçok konuda işbirliği yapılabilir. Bakıldığında, zaten Türkiye ile savunma sanayisi alanında belirli noktalara gelmiş durumda şu anda da. Daha üst noktalarda elbette ki her iki ülkenin çalışmaları, her iki ülkenin menfaatine olur. Özellikle füze menzilinin uzatılması, efendim Türkiye’nin uzaya uydu atma ihtiyacı var. Malumunuz, bizim milli uydumuzun yapılması ile ilgili çalışmalarımız var. Genellikle foroğraf çeken, resim gönderen uydu ile ilgili olarak. Bunun biz şimdi fezaya efendim kendi füzemizle atmayı düşünmekteyiz. Mesela, bu konu çok önemli bir işbirliği konusu olabilir.

Amur Gadzhiev: Askeri işbirliğimizi engelleyen başlıca sorunlar nelerdir acaba?

Erdoğan Karakuş: Türkiye bir NATO ülkesi konumunda olması nedeniyle NATO çerçevesinde olaylara bakma konusunda, yani bir şu anda müttefik olduğu NATO ülkeleri var. Şimdi NATO ülkelerinin sınırları ne ise onun dışında bir hareket Türkiye’den beklemek pek söz konusu olamamaktadır. O nedenle en fazla işte bazı satın almalar söz konusu olduğunda Türkiye’nin kendisinin savunma sanayisi olarak üretemediği konularda bakıyorsunuz o zaman devreye girilmesi söz konusu olmaktadır. Daha evvel de bu konuda görüşmüştük. Yani füze kalkanı ile ilgili Rusya’dan da mesela teklif almıştık. Ama Rusya’nın teklifi, ben tabi tekliflerin değerlendirilmesi ile ilgili bir şey söylemiyorum. Rusya’nın teklifi şu anda devre içerisinde görülmüyor. Ama bu gibi konularda, yani satın almaya yönelik konularda daha iyi işbirliği söz konusu olabilir.

Amur Gadzhiev: Yani, NATO’ya uygun bütün askeri ekipmanlar konusunda Türkiye ile Rusya arasında işbirliğinın yapılması gerekiyor. Doğru mu anladım Sizi?

Erdoğan Karakuş: Evet efendim, tabiatiyle. Rahatlıkla bu konu söz konusu olabilir. Bir de bizim tabi emekli subaylar olarak biz baktığımızda biz devamlı surette Dünyadaki emekli subaylarla ilgili toplantıların hepsine katılıyoruz. Tabi ki Ruslarla da çok iyi temaslar içerisindeyiz. Onlarla birçok yerde buluştuğumuzda birçok konuda konuşuyoruz. Sizler de Birleşmiş Milletler’e bir çok konuda çeşitli ülkelerde görülen BM unsurlarına asker verme olsun, o bölgede birlik bulundurma konularında Sizlerle daha yakın işbirliği kurulabilir.

Amur Gadzhiev: Evet sayın Erdoğan Bey, röportajımıza katıldığınız için çok teşekkür ediyorum!

Erdoğan Karakuş: Ben de çok teşekkür ediyorum! İyi günler diliyorum.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim