• BIST 117.522
 • Altın 161,944
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Ruble 0.06660
 • Ankara : 1 °C
 • İstanbul : 6 °C
 • Moskova : -16 °C
 • Antalya : 12 °C
 • İzmir : 7 °C
 • St. Petersburg : -11 °C
 • Kazan : -20 °C
 • Soçi : 9 °C

Rusya’da 2013 böyle geçti

31.12.2013 07:00
Rusya’da 2013 böyle geçti
Rusya’da 2013 yılındaki iç gelişmelere; Çelyabinsk bölgesine düşen meteor, genel af ilanı, yerel seçimler ve Gerard Depardieu’nun Rus vatandaşı olması gibi sürprizler damgasını vurdu.

İşte 2013 yılında Rusya’da iz bırakan olaylar:

METEOR DÜŞTÜ

Rusya’da Ural Dağları yakınındaki Çelyabinsk kentinin üzerinde 15 Şubat günü, 30 atom bombası gücünde, 11000 ton ağırlığında bir meteor patladı. Olayda binden fazla insan yaralandı, çok sayıda bina ağır hasar gördü. Meteorun neden olduğu maddi zararın 31 milyon dolar olduğu açıklandı. Ender rastlanan doğa olayı, sadece Rusya’da değil; tüm dünyada şok etkisi yarattı. “Çelyabinsk Meteoru” adı verilen göktaşının en büyük parçası, 16 Ekim 2013 tarihinde Çeberkul Gölü’nün derinliklerinde bulundu. Meteor parçasının ağırlığının 500 kilogramın üstünde olduğu açıklandı.

 

GERARD DEPARDIEU RUS VATANDAŞI OLDU

Fransız aktör Gerard Depardieu, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın zenginlerden daha fazla vergi alınmasını öngören "varlık vergisi" vaadini protesto etmek amacıyla Fransız vatandaşlığından çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus vatandaşlığına geçebileceğini söyleyen Fransız aktöre destek verdi ve Depardieu’ye Rus vatandaşlığı verilmesini öngören kararnameyi imzaladı. Ünlü aktör, Rus pasaportunu Vladimir Putin’in elinden aldı. Rus vatandaşı olan Depardieu, her fırsatta Putin’i ve Rusya’yı çok sevdiğini dile getiriyor.

 

GENEL AF İLAN EDİLDİ

Rusya’da anayasanın Kabul edilişinin 20’nci yıldönümü gerekçesiyle genel af ilan edildi. Devlet Duması’nda oybirliğiyle kabul edilen genel aftan yaklaşık 25 bin kişinin yararlanması bekleniyor. Af, aralarında Gizem Akhan’ın da bulunuğu 30 Greenpeace üyesini ve Pussy Riot grubunun 2 tutuklu üyesini de kapsıyor. Kremlin İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan genel af tasarısı, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından meclise sunulmuştu.

 

HODORKOVSKİY’E AF

Yolsuzluk suçundan 10 yıldır hapiste olan Rus işadamı Mihail Hodorkovskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı af kararıyla serbest kaldı. Hodorkovskiy, sahibi olduğu Yukos petrol şirketinin hisselerini el altından Amerikan Exxon ve Chevron şirketlerine sattığı gerekçesiyle, 2003 yılında 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Putin’e muhalefetiyle tanınan Hodorkovski, cezanın politik olduğunu savunuyordu. Ancak AİHM, kararın siyasi olmadığına hükmetmişti.

 

NÜFUS ARTTI

Rusya’da, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından (1991) ilk kez doğal nüfus artışı yaşandı. Doğum oranları, ölüm oranını geçti. Nüfus, yılın ilk on ayında 16 bin 800 kişi arttı. Doğan bebek sayısı 1,59 milyonken, ölen kişi sayısı 1,57 milyon olarak kayda geçti. Aynı dönemde doğan bebek sayısı da geçen yıla göre yüzde 4,7 arttı. Nüfusun artışında Rusya hükümetinin doğum teşviki politikasının payı büyük oldu. Rusya’da 2013 yılından itibaren üç ya da daha fazla çocuğa sahip olan ailelere aylık 5 ila 11 bin ruble arası mali yardım yapılıyor.

 

ÜLKENİN UZAK DOĞUSUNU SEL VURDU

Rusya, Ağustos 2013’te tarihinin en büyük sel felaketlerinden birini yaşadı. Amur ve Habarovsk bölgelerinde meydana gelen selde, 190 yerleşim yeri sular altında kalırken, 10 bine yakın bina zarar gördü. Son 120 yılın en büyük sel felaketine sahne olan bölgeden 30 binin üzerinde vatandaş tahliye edildi. Selin yol açtığı maddi hasar 1 milyar doları aştı. Asrın felaketinde can kaybı yaşanmaması ise sevindirdi.

 

KAZAN’DAKİ UÇAK KAZASINDA 50 KİŞİ ÖLDÜ

Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da, 17 Kasım günü Boeing-737 tipi bir yolcu uçağı, inişe geçtiği sırada düştü. Uçaktaki 6'sı mürettebat 50 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında, Tataristan Devlet Başkanı Rüstem Minnihanov’un büyük oğlu İrek Minnihanov ve Tataristan Federal Güvenlik Servisi Başkanı Aleksandr Antonov da bulunuyordu. Kazanın nedeni hakkında şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadı, ancak pilotaj hatası üzerinde duruluyor.

 

BİRYULEVO OLAYLARI VE GÖÇMEN SORUNU

Rusya’da 2013’ün en çok konuşulan bir diğer olayı, 10 Ekim akşamı gerçekleşen bir cinayetle başladı. Moskova’nın Biryulevo semtinde 25 yaşındaki Rus genç Yegor Şerbakov, kız arkadaşıyla evine giderken bıçaklanarak öldürüldü. Zanlı Orhan Zeynalov, suçunu itiraf etti. Katilin Azerbaycan uyruklu olması, ülkede Orta Asya ve Kafkasya’dan gelen göçmenlere tepkinin artmasına neden oldu. Aşırı milliyetçi ve ırkçı gruplar, göçmenlerin çalıştığı alışveriş merkezleri ve meyve-sebze hallerine saldırdı. Olaylarda 400’e yakın aşırı milliyetçi Rus ile binin üzerinde Kafkasya kökenli göçmen gözaltına alındı. Rusya Federal Göçmen Servisi, Biryulevo olaylarından sonra, Göç Yasasını ihlal eden yabancı göçmen işçilere denetimleri sıkılaştırdı.

 

VLADİMİR PUTİN EŞINDEN BOŞANDI

Rusya’da ilk kez bir devlet başkanı görevi sırasında boşandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 30 yıl evli kaldığı eşi Lyudmila Putina’dan ayrıldı. Çift, haberi 6 Haziran 2013 tarihinde, beraber gittikleri bir opera temsilinin ardından duyurdu. Putin, boşanma kararını ortak aldıklarını belirterek, “Evliliğimiz sona erdi. Uzun zamandır aynı evde yaşamıyoruz. İkimizin de ayrı birer hayatı var” dedi. 28 Haziran 1983 tarihinde evlenen Vladimir Putin ve Lyudmila Putina’nin Mariya ve Katerina adında iki kızı var.

 

RUSYA’NIN 10 SEMBOLÜ BELİRLENDİ

Rusya’daki iç turizmi canlandırmak amacıyla Rus devlet televizyonu Rossiya-1 ve Rusya Coğrafyacılar Derneği tarafından “Rusya’nın 10 Sembolü” yarışması düzenlendi. Ülke genelinde yapılan oylamada, Kiji adasında yer alan ahşap Kiji kompleksi Rusya’nın sembolü seçildi. Volgograd kentindeki “Vatan Ana” heykeli ve Baykal Gölü de sırasıyla ikinci ve üçüncü oldu. Yarışmaya, oylama skandalı damgasını vurdu. Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nin Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Rus GSM operatörlerinin Çeçenistan’daki Ahmed Kadirov Camii’ne gönderilen oyları dikkate almadığını açıkladı. Uzun süren tartışmaların ardından Megafon ve Bilayn şirketleri, oy veren abonelerine yaklaşık 40,3 milyon ruble tutarında geri ödeme yaptı. Ahmed Kadirov Camii final oylamasında sekizinci sıraya yerleşti.

 

RUSYA, DUMANSIZ HAVA SAHASINA GİRDİ

Rusya’da kamuya açık alanlarda sigara içilmesi yasaklandı. Kanun 1 Haziran 2013’te yürürlüğe girdi. Yasayla, devlet binaları, çocuk parkları, restoranlar ve havalimanları gibi ortak kullanım alanlarında sigara içilmesini yasadışı kılındı. Kanun, sigara reklamı ve satışına da önemli sınırlamalar getirdi. Uygulama, Rusya’da sigara kullanımı oranının azaltılmasını sağlamak amacıyla hayata geçirildi.

 

EŞCİNSELLİK PROPAGANDASI YASAKLANDI

Rusya’da Haziran ayının sonunda, çocuklar arasında eşcinsellik propagandasının yasaklanmasını öngören kanun kabul edildi. Kanuna 407 milletvekili evet derken, 1 kişi çekimser kaldı, 1 kişi de red oyu kullandı. Yasaya göre reşit olmayan bireylerin önünde geleneksel olmayan cinsel ilişki davranışlarında bulunan kişilere 15 gün hapis ve 4 bin Ruble’den başlayan para cezaları getiriyor. Yasa, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da desteklendi.

 

MOSKOVA BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ

8 Eylül 2013 tarihinde Rusya genelinde kısmi yerel seçim heyecanı yaşandı. Seçimlerde, Rusya'nın başkenti Moskova'nın yeni belediye başkanı da belirlendi. Moskova’nın eski Belediye Başkanı Sergey Sobyanin yüzde 51,37 oy oranıyla seçimden zaferle ayrıldı. Rakibi, Aleksey Navalniy ise sadece yüzde 27,24 oranında oy toplayabildi. Sobyanin seçimlerle gurur duyduklarını belirterek, "Moskova tarihinin en dürüst en şeffaf seçimini düzenledik" dedi. Muhalefet bile seçimlerin şeffaf olduğunu kabul etti.

 

MİHAİL KALAŞNİKOV ÖLDÜ

Dünyada en çok kullanılan silah olan Kalaşnikof tüfeğinin mucidi Mihail Kalaşnikof, 23 Aralık 2013 tarihinde hayatını kaybetti. 94 yaşında yaşama veda eden ünlü Rus silah tasarımcısı, uzun süredir Rusya’ya bağlı Udmurtiya cumhuriyetindeki bir hastanede tedavi görüyordu. Dünyada en yaygın kullanılan silaha imza atan Mihail Kalaşnikof, Rusya'da milli kahraman ve gurur sembolü olarak görülüyor. Kalaşnikof tüfeği, Mozambik’in milli bayrağında yer alıyor.

 

RUSYA’NIN VOLVOGRAD KENTİ TERÖR SALDIRILARIYLA SARSILDI

Ülkenin güneyindeki Volgograd kenti, yılın son ayında 3 terör saldırısına sahne oldu. Ekim ayında bir otobüste düzenlenen intihar saldırısında 12 kişi hayatını kaybetti. 29 Aralık’ta ise kentin tren garında bir canlı bomba saldırısı yaşandı. Olayda 17 kişi hayatını kaybetti. Tren garındaki saldırının hemen ertesi günü, bu kez bir troleybüste patlama yaşandı, 14 kişi öldü. Terör saldırılarının 7 Şubat'ta düzenlenecek olan Soçi Kış Olimpiyatları öncesi gerçekleşmesi dikkat çekti. Saldırıların asıl hedefinin, Soçi Olimpiyatlarının güvenlik gerekçesiyle boykot edilmesine zemin hazırlamak olabileceği söylendi. "Kafkasya Emirliği" adlı terör örgütünün lideri Doku Umarov, Soçi Olimpiyatları'na engel olunması çağrısında bulunmuştu.

 

YOLSUZLUK SKANDALLARI

Serdyukov davası

2013 yılında Rusya’da birçok sansasyonel yolsuzluk davası gündeme geldi. Temmuz ayında Rusya’nın Savunma Bakanı Anatoliy Serdyukov hakkında, görevde bulunduğu dönemde bakanlığı zarara uğrattığı gerekçesiyle soruşturma açıldı. Serdyukov, adının yolsuzluk iddialarına karışması üzerine Kasım 2012’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından görevinden alınmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı bünyesine bağlı olan Oboronservis şirketinde 100 milyon dolarlık yolsuzluk yapmakla suçlanan Anatoliy Serdyukov, hakkındaki iddiaları kabul etmiyor.

 

“Rus Silikon Vadisi” Skolkovo

Bir diğer çarpıcı yolsuzluk iddiası da “Rusya'nın Slikon Vadisi” olarak bilinen, Skolkovo projesiyle ilgili. Rusya savcılığı, devletin Skolkovo Vakfı üzerinden milyarlarca ruble zarara uğratıldığını tespit etti. Skolkovo projesine ayrılan kamu kaynaklarından yaklaşık 4 milyar doların usulsüz harcandığı veya zimmete geçirildiği iddia edildi.

 

KAZAN UNIVERSIADE OYUNLARI TARIHE REKORLARLA GEÇTI

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan'da 7-17 Temmuz tarihleri arasında 27. Universiade Üniversitelerarası Yaz Olimpiyat Oyunları düzenlendi. Orfanizasyon, tarihin en kapsamlı ve en büyük üniversiteler arası oyunu olarak tarihe geçti. Universiade tarihinde ilk kez Kazan’da, 351 madalya dağıtıldı, 27 dalda müsabaka gerçekleşti. Ayrıca katılımcı ülke ve sporcu sayısında da rekor kırıldı. Ev sahibi Rusya’nın milli takımı, turnuvayı birincilikle tamamladı. Turnuva sonunda Rusya, 155 altın, 75 gümüş ve 62 bronz madalya ile birinci oldu. Rusya’nın başarıyla tamamladığı Universiade oyunları, 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarına bir anlamda prova teşkil etti.

 

2013 MOSKOVA DÜNYA ATLETİZM ŞAMPİYONASI

Atletizmde 2013 yılının en önemli organizasyonu, 10-18 Ağustos tarihleri arasında Moskova'da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'ydı. Şampiyonaya damga vuran isimse Jameikalı atlet Usain Bolt oldu. Efsanevi atlet, yağan yağmura rağmen yılın en iyi derecesini elde ederek 9.77 ile 100 metre erkeklerde şampiyon oldu. Bolt'un bir müsabakanın ardından tribünler önünde Rus halk dansına benzer figürlerde dans etmesi, Moskovalılar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Moskova'daki şampiyonada hafızalara kazınan bir diğer sporcu Elena İsinbayeva'ydı. İsinbayeva, 4 metre 89 santimetrelik yükseliği aşarak 6 yıl aradan sonda yeniden dünya şampiyonluğu unvanına uzandı. Anne olmayı planlayan Rus atlet, bu şampiyonayla kariyerine ara verdi.

 

RUSYA, VOLEYBOLDA AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU

Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Almanya'yı 3-1 yenen Rusya şampiyon oldu. İlk seti 25-23 kazanan ikinci seti ise 23-25 kaybeden Rusya üçüncü ve dördüncü setlerde rakibine göz açtırmadı. Üçüncü seti 25-23, dördüncü seti de 25-14 kazanan Rusya, Almanya’yı 3-1 mağlup ederek Avrupa şampiyonu oldu. Rusya bu sonuçla gelecek yıl İtalya'da düzenlenecek FIVB Voleybol Dünya Şampiyonası'na doğrudan katılma hakkı

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim