• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054
 • Ruble 0.06462
 • Ankara : 5 °C
 • İstanbul : 9 °C
 • Moskova : 2 °C
 • Antalya : 12 °C
 • İzmir : 6 °C
 • St. Petersburg : 0 °C
 • Kazan : -10 °C
 • Soçi : 8 °C

Rusya’da bir ilk

20.12.2013 21:28
Rusya’da bir ilk
Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da ülkenin ilk ve şimdilik tek İslami Eğitim Müzesi açıldı. Kurulmasına Rusya İslam Üniversitesi’nin yönetimi önayak oldu.

Rusya’nın en büyük İslami Üniversitesi’nin yaklaşık bin öğrencisi var. Üniversitenin Beşeri İlimler Bölümü Başkanı ve müzenin küratörü Rezeda Safiulina, Rusya’nın Sesi radyosuna demecinde şunu söyledi:

“İslam Üniversitemizde Arap, Fars ve Türk bölümleri var. Tataristan’daki İslami eğitimin tarihi bölümünü de kurma fikri doğdu. İlk fikrim, bölüme, 19. yüzyılda Volga bölgesine ortaya çıkan Cedid medreselerin sembolü olan okul sırasını koymaktı. Klasik medreselerde öğrenciler yere serilen halılar üzerinde otururlardı. Sınıflar, Rus devlet okullarında olduğu gibi tahta ve okul sıraları ile donatılınca çok büyük tartışmalar yaşanmıştı.

4.jpg

Eski okul sırasını aramaya başladım. Müslümanlardan yardım istedim. Nihayet böyle bir sırayı, Çuvaşistan Cumhuriyeti’nin ücra bir köyünde bulduk. Hırpalanmış, boyası kavlamış bu okul sırasını görünce müzenin muhakkak olacağını anladım.”

Bugün bu okul sırası üzerinde, 100 yıl önce Rusya Müslümanlarının derste kullandığı derslik ve defterler duruyor. Sağır öğrenciler için Alfabe de var. Onlar da düşünüldü. 20. yüzyıl başlarına ait medrese bitirme belgesini de görmek mümkün.

Vitrinlerde de molla kıyafeti, asa, hurma çekirdeklerinden tespih sergileniyor. Tespihi, büyükannesinden miras alan üniversiteli bir kız getirdi. Günümüz Tataristan’da bu tür tespihler üretilmiyor. Müzenin merkezinde ise 200 yıl önce Kazan’da yapılmış Kuran’ı Kerim yer alacak. Rezeda Safiulina şöyle devam etti:

“Vurgu, bu Kazan baskılı Kuran’a yapılacak. Zira Tatarların tüm alimlik ve entelektüel düşünce geleneğinin yoğunlaştırılmış ifadesini temsil ediyor. Müzede sergilediğimiz Kuran’ı, Rusya İslam Üniversitesi’nin kütüphanesinden aldık. Kütüphanede 19. yüzyıla ait çok sayıda ender kitaplar var.”

Rusya’da Kuran, ilk kez l787 yılında İmparatoriçe Büyük Katerina’nın emriyle basılmıştı. Daha sonra Asya adını alan basımevi, Tatarların ricası üzerine Kazan’a taşınmıştı.

İslam dünyasının ilk basılı Kuran’ları böyle ortaya çıktı. 19. yüzyıl boyunca birçok defa basıldı ve Orta Asya, Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinde popüler hale gelmişti. Rezeda Safiulina şunu anlattı:

“Büyük Katerina sonrası dönem, şöyle diyelim, İslam kültürünün yine çiçeklendiği bir dönemdi. Çok sayıda taş camileri ve medreseleri inşa ediliyordu. Süreli yayınlar, kitaplar basılıyordu. 1917 Devrimi’ne kadar sadece Arapça basılan kitap sayısı 4 bindi. Uluslararası konferanslarda bunu söylerken tekrar etmemi rica ediyorlar, yanlış duyduklarını sanıyorlar. Kitaplar yüz binlerce basılıyordu. Ülkede onlarca medresenin açıldığına dair belgeler arşivlerde var. Her bir köyün kendi medresesi vardı. Sayılmayacak kadar çoktu. 19. yüzyılın ortalarında İslami eğitimin gelişmesinde yeni bir aşama başlamıştı. Hem dini hem de dünyevi bilimlerin öğretildiği Cedid medreseleri kurulmuştu.

Sovyet döneminde neredeyse tüm medreseler kapatılmıştı. Din eğitimi evlere taşınmıştı. 1990 yıllarından itibaren İslam eğitimi yine yükselişe geçti.”

1998 yılında Kazan’da Rusya İslam Üniversitesi açıldı. Aynı zamanda ülkenin değişik bölgelerinde medreseler de çalışmaya başladı. Rusya’daki İslam eğitimi yeni bir döneme girdi. Yeni müze bu dönemi de anlatıyor. Rezeda Safiulina şöyle konuştu:

“Bu, uzun vadeli bir proje. Bu, aynı zamanda bir araştırma projesidir. Üniversite öğrencilerini bu projeye çekeceğiz. Onlar, İslam eğitimi tarihine dair tezler yazacaklar. Şimdi, Japonya’dan Çin’e, Finlandiya’dan Litvanya’ya kadar tüm Avrasya’da medreselerin yayılması haritasını hazırlıyoruz. Bu müze, sadece bir çekirdek ve bu çekirdek güzel filizler verecek.”

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim