• BIST 105.026
 • Altın 162,753
 • Dolar 3,9187
 • Euro 4,6430
 • Ruble 0.06667
 • Ankara : 4 °C
 • İstanbul : 12 °C
 • Moskova : -5 °C
 • Antalya : 12 °C
 • İzmir : 3 °C
 • St. Petersburg : -2 °C
 • Kazan : -1 °C
 • Soçi : 2 °C

Rusya’da terörizmle savaş şiddetleniyor

20.01.2014 13:25
Rusya’da terörizmle savaş şiddetleniyor
Terorle savaş yasasına düzeltmeler yapılmasını öngören yasa tasarısı Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’ya sunudu.

Ulusal Güvenlik ve rüşvetçilikle Savaş Komitesi ve parlamentodaki tüm 4 parti grubunun temsilcileri tarafından öne sürülen bu yasa tasarısı basında tartışılıyor

Basında kaydedildiği gibi, yasacıların terörle savaş yasasına düzeltmeler yapmak girişimi, 2013 yılının sonlarında Rusya’nın Avrupa kesiminin Güneydoğusundaki Volgograt kentinde yapılan terorist saldırılara bir karşılıktır. Yasa tasarısı, pratik olarak her çeşit terör eylemleri için ömür boyu hapis cezasının uygulanmasını, İnternetle anonim para transferlerine sıkı sınırlamaların konulmasını öngörüyor. Güvenlik organları görevlilerinin de yasadışı eylemlerde bulundukları zannedilen kişilerin üstünü arama hakkı tanınacak. “Rosiyskaya gazeta” gazetesinin kaydettiği gibi, ağır cezalık olayla ilgili olarak dava açarak soruşturma yapmak yetkilerine sahip iken, zanlının üstünü aramaya ise hakkı olmayan güvenlik organları görevlilerinin yetkileri genişletilince çok saçma durumun sonu gelecek.

Yasa tasarısı ülkenin ceza yasasına bir sıra düzeltmeler yapılmasını da öngörüyor. Teror eylemlerindeki yardakçılık için 8 ila 20 yıl süreyle, terorist saldırıların organizasyonu, terörün finanse edilmesi için l5 ila 20 yıl süreyle hapis cezasının uygulanması öngörülüor. “Rosiyskaya gazeta” gazetesinin kaydettiğine göre,terörün propaganda yapılmasını,desteklenmesini amaçlayan eylemlerin de suçu ağırlaştıran etkenler olarak nitelendirilmesi öneriliyor.

Ulusararası Antiterör birlikleri emekli mensupları Derneği başkanı Sergey Gonçarov, “ Ekspert Online” dergisine verdiği demeçte, teroristlere yardakçılık yapan, silah ve sığınak sağlayanların hakkettikleri ceza görmeleri için böyle yasalar lazımdır. Bunlara karşı yasaya dayanarak eylemlerde bulunmak isteriz.Asıl bunun için teror propagandasından cezayi sorumluluğun uygulanmasını öngören yasa yürürlüğe konuluyor,şeklinde konuştu.

“Moskovskiy komsomolets “ gazetesi siber terörizmle yapılacak savaşı dile getiriyor. İnternetteki bilgi alışverişinin düzenlenmesini amaçlayan düzeltmeleri yasaya yapmak önerileri de Duma Meclisine sunuldu. Bu önerilere göre, gerçek ve tüzel kişilerin İnternet kullanıcılarının eylemlerine dair verileri 6 ay içinde korumaları gerekecek.Sadece yazılı değil,resimli ve sesli bilgiler de söz konusudur. Senatör Ruslan Gattarov “Moskovskiy komsomolets” gazetesine verdiği demeçte, dünyada bu alanda yapılan uygulamaların sözünü etti. Kaydettiği gibi, Birleşik Amerika’da vatandaşların enformasyon iletişiminin total izlenimi uygulanıyor. Rusya’da ise yalnızca cinayet zanlılarının konuşmaları, bilgi iletişimi izlenecek. Hem de bu yalnızca mahkemenin kararına göre yapılacak. Senatörün ayrıca kaydettiği gibi, Avrupa Birliği ülkelerinde böyle yasa oldukça uzun zaman içinde yürürlükte bulunuyor.. Daha 2002-de Avrupa Birliği tüm ülkelere böyle yönerge verdi. Almanya bunu ilk uygulayandardan biridir. İsveç bunu bir gecikmeyle uyguladı. Uygulamak istediğimiz şeyler İsveç’te artık yapıldı.

Anti-terör girişimi İnternet yoluyla anonim ödemelerin yapılmasını da sınırlamayı öngörüyor. Bu sınırlamalar çoğunlukla vergi ödemekten kaçmak ve kara parayı aklamak için böyle ödemeler yapan şirketler için uygulanacak. Vatandaşlara gelince,sadece büyük para transferleri yapanların kimliğini tespit etme şemaları uygulanacak. Hayatına olumsuz bir etkisi olmayacak.

“Kommersant” gazetesi terörizmle savaş yasasına düzeltmeler yapılmasının sonucu olacak gelişmeleri inceliyor. Gazeteye göre, bu işte bölgelere büyük umutlar bağlanıyor. Bölgesel makamlar terorizmi önlemede ve ilk önce sosyal esaslarını yoketmede yeni yükümlülükler üstlenmeli. Parlamentonun üst kanadı, bölgelere terorizmin sosyal esaslarının yokedilmesi için gereken ekonomi kaynaklarının da sağlanacağını ummaktadır.

“Kommersant” gazetesine göre, Federal makallar bir zaman terorizmle savaş sorunlarını şiddet yoluyla çözüme bağlamaya eğilim gösteriyordu. Ama 2010-da yumuşak güç taktiğinin başarıyla ulgulanmasına başlandı. Bu taktik gereğince tüm Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde savaşçıları barışçı yaşam yoluna çekmek için gayretler gösteren komisyonlar kuruldu. Örneğin İnguşetya’da böyle komisyonun iki yıllık aktif faaliyetleri sonucunda silahlı saldırı olaylarının sayısı 7 mislinden çok azaldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim