• BIST 116.841
 • Altın 161,885
 • Dolar 3,7823
 • Euro 4,6622
 • Ruble 0.06657
 • Ankara : 7 °C
 • İstanbul : 10 °C
 • Moskova : -12 °C
 • Antalya : 12 °C
 • İzmir : 12 °C
 • St. Petersburg : -15 °C
 • Kazan : -17 °C
 • Soçi : 9 °C

Rusya’nın Kıbrıs Büyükelçisi: Rus askeri ve ticari gemileri Kıbrıs limanlarını kullanıyor

28.01.2014 07:31
Rusya’nın Kıbrıs Büyükelçisi: Rus askeri ve ticari gemileri Kıbrıs limanlarını kullanıyor
Rusya’nın Kıbrıs Büyükelçisi: Rus askeri ve ticari gemileri Kıbrıs limanlarını kullanıyor . . .

Rusya Federasyonu’nun Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osadshiy, Moskova’nın Kıbrıs'ta iki taraf arasında, uzun süredir adanın bölünmesine neden olan sorunun çözümüne ilişkin BM Güvenlik Konseyi kararlarını yeniden tasdik eden ortak metnin tamamlanmasını desteklediğini söyledi.

Osadshiy, "Ben inanıyorum ki, iki toplumun siyasi eşitliğini sağlayan ve tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası kimliği olan iki bölgeli, iki toplumlu federasyona yönelik kararlarına dayanan [Kıbrıs sorununun çözümünün] temelini bir kez daha onaylayacak ortak bir metne ulaşmak, daha verimli müzakerelere yol açabilir ve onların başarısına katkıda bulunacak” dedi.

Büyükelçi, Kıbrıs Haber Ajansı ile bir röportajda, Rusya’nın her zaman, Kıbrıs sorununa, Kıbrıslı Rumlara ve Kıbrıslı Türklere fayda sağlayacak bir çözüm bulunması konusunda ilkeli bir duruşu olduğunu belirtti.

Aynı zamanda, "Bulunduğumuz aşamada, iki taraf arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılmasının öncesinde, biz adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmayı amaçlayan tüm eylemleri, fikirleri ve önerileri desteklemeye devam edeceğiz” ifadesine yer verdi.

Baf’taki "Andreas Papandreu" askeri hava üssünün Rusya’nın askeri uçaklarının emrine hazır bulundurulmasına ilişkin bir öneri ile ilgili bilgiler üzerine, Kıbrıs ve Rusya arasındaki askeri konularda işbirliği hakkında sorulduğunda, iki ülkenin Savunma Bakanlıklarının, Lefkoşa'nın diğer ülkelere sunduğu hizmetlere benzer bir şekilde, sadece uçakların faaliyetlerinin kolaylaştırılmasını görüştüklerini açıkladı.

Osadshiy, Suriye'deki gelişmelerin, insani misyonlar ve vatandaşların ülkeden çıkarılması gibi bu işbirliğinin acil durumlarla ilgili olduğunu kaydetti.

Büyükelçi ayrıca, benzer şekilde, Rus askeri ve ticari gemilerinin, yakıt ikmali ve gıda sağlamak için, Limasol ve Larnaka kentlerinde bulunan Kıbrıs limanlarından faydalandığını belirtti.

Osadshiy, Kıbrıs'ın NATO'nun "Barış için Ortaklık" programının üyesi olmak harcadığı çabaların iki ülkenin ikili ilişkilerinde hiçbir olumsuz etkisini görmediğini kaydetti.

Bu konun ele alınmasının Lefkoşa'nın egemenlik hakkı olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki geleneksel ilişkilerin, hükümetin dış politikasının yeniden yönlendirilmesinden etkilenmeyeceğine dair umudunu dile getirdi.

Rusya’nın Kıbrıs Büyükelçisi, 2013 yılının Bahar döneminde, Avro grubunun, Lefkoşa'nın uluslararası kreditörleri ile imzaladığı kredi anlaşmasının bir parçası olarak, Kıbrıs bankalarının sigortasız mevduatları üzerine kayıplar empoze etme kararının etkisi ile ilgili olarak, mali ilişkilerin ümitsiz bir resmini çiziyor.

Bu olaydan etkilenen Rus mudilerin olumsuz duygulara kapılıp rahatsız olduklarını belirten Osadshiy, aynı zamanda yerel bankaların prestijine de zarar geldiğini kaydetti. Fakat gelecekle ilgili olarak daha iyimser olduğunu ifade etti.

"Finans sektöründe ikili işbirliği için umutlar vardır” diyen Büyükelçi, her şeyin, Kıbrıs hükümetinin Rus iş dünyasının beklentilerini nasıl karşılayacağına bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Osadshiy ayrıca, Rus şirketlerinin, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) keşfedilen hidrokarbon kaynaklarına ilişkin olarak, Doğu Akdeniz bölgesinde yer alma konusunda ilgisini yineledi.

Enerji işbirliği umutlarını “umut verici" olarak niteleyen Büyükelçi, aynı zamanda, Rus enerji şirketi "Itera" ile, yerel rezervlerin geliştirilmesine kadar, bir "ara çözüm" olarak, doğal gazın elektrik üretim amacıyla, Kıbrıs’a getirilmesine ilişkin bir anlaşmanın sağlanmasının başarısızlığını eleştirdi. "Yapılan açıklamalar bizi ikna etmedi" dedi.

Osadshiy, Türkiye'nin Lefkoşa'nın münhasır ekonomik bölgesine yönelik yaklaşımı konusuna ise, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin münhasır ekonomik bölgesindeki yasal faaliyetlerine karşı tehditler ve zorluklar, Doğu Akdeniz gibi sorunlu bir bölgenin istikrarı, barışı ve güvenliği için tehlikelidir” dedi.

Bundan başka, hidrokarbon keşfedilmesinin, bölgede barış ve güvenlik duygusunu pekiştirecek ve Kıbrıslıların kendi doğal zenginliğinden yararlanmasını sağlayacak, Kıbrıs sorununun adil ve yaşayabilir bir çözüm aramak için bir neden daha oluşturduğunu söyledi.

Büyükelçi ayrıca, Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası konusunda yaptıkları işbirliğinden yola çıkarak, Moskova ve Lefkoşa’nın bölgesel güvenlik konularında ortak aktif rol oynayabileceklerinden emin olduğunu ifade etti.

Osadshiy ayrıca, küresel güvenlik konularında, çok taraflı bir çerçevede, böyle bir işbirliğinin mümkün olduğunu belirtti.

Rusya Büyükelçisi, Ukrayna'daki kriz kapsamında, AB ile ilişkiler ile ilgili olarak, Ortaklık Anlaşması’nı imzalama kararının yalnız Kiev’e bağlı olduğunu belirterek, AB-Rusya ilişkileri üzerinde etkisi olmak zorunda olmadığını vurguladı.

Büyükelçi son olarak, Şubat ayında yer alacak Kış Olimpiyat Oyunları için, bölgenin güzelliklerini ve Olimpiyat Oyunları için inşa edilen dikkat çekici alt yapıyı göstererek, herkesi Sochi şehrini ziyaret etmeye davet ediyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim