• BIST 117.522
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Ruble 0.06660
 • Ankara : 4 °C
 • İstanbul : 6 °C
 • Moskova : -13 °C
 • Antalya : 11 °C
 • İzmir : 7 °C
 • St. Petersburg : -12 °C
 • Kazan : -20 °C
 • Soçi : 8 °C

Sovyetlere rağbet var

22.12.2013 17:20
Sovyetlere rağbet var
Gallup’un 11 eski Sovyet cumhuriyetinde düzenlediği ankette Sovyetlerin 22 yıl önce dağılmasından zarar gördüklerini düşünenler çoğunlukta çıktı

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının üzerinden 20 yılı aşkın süre geçerken, eski Sovyet cumhuriyetlerinde yapılan bir anket, nüfusun çoğunun ayrılıktan zarar gördükleri düşüncesinde olduğunu ortaya koydu. Ünlü araştırma şirketi Gallup, haziran-ağustos arasında 11 ülkede kamuouyu yoklaması düzenledi. Her ülkede 15 yaş ve üstü gruptan 1000’er kişiyle yüz yüze yapılan ankette, katılımcılara, “Sovyetlerin dağılması sizin için faydalı mı, zararlı mı oldu?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 51’i, ülkelerinin ulusal çıkarlarına zarar verdiğini, yüzde 24’ü bağımsızlığın faydalı olduğunu söyledi.
 

GENÇLER KARARSIZ

 

Ermenistan, Kırgızistan, ve Rusya’dan katılımcılar arasında “Ayrılık zarar verdi” diyenler, “Faydalı oldu” diyenlerin 3 katı, AB yanlısı protestolara sahne olan Ukrayna’da iki katı çıktı. Gürcistan, Kazakistan ve Azerbeycan’da ayrılığı faydalı bulanlar zararlı bulanları geçti, sadece Türkmenistan’da faydalı bulanların oranı yüzde 50’yi aştı. “Soyvetlerin çöküşü ülkeye zarar verdi” diyenler arasında Sovyetler döneminde yetişkin olan katılımcılar, diğerlerinin 3 katı oldu. Gallup’un anketinde gençlerin verdikleri cevapların birbirlerine yakın olması dikkat çekti. 30 yaşın altında olanların yüzde 33’ü “Zarar verdi”, yüzde 30’u “Faydalı oldu” dedi, yüzde 20’si fikri olmadığını belirtti.

Yanıtlara eğitim seviyeleri açısından bakıldığında, Kırgızistan hariç diğer ülkelerde, daha yüksek eğitim seviyesine sahip olanların, ayrılığı daha fazla benimsediği ve bunun faydalarını desteklediği görüldü. Halihazırda çatışmaların, şiddetin ya da etnik gerginliklerin yaşandığı ülkelerden katılımcılar, Sovyetlerin dağılmasıyla zarar gördüklerini daha fazla dile getirdi. 11 ülkede yaşayanların yüzde 30’u, bağımsızlığın ardından gelecek nesillerin elde edilen kazanımları öğrenmek ve büyütmek fırsatına sahip olduklarını, yüzde 18’i böyle bir fırsat görmediğini söyledi.

Ankete Rusya’daki Sovyet nostaljisi yansıdı. Rusya’daki katılımcıların yüzde 55’i dağılmanın yaşam tarzlarına zarar verdiğini, yüzde 19’u ise çöküşün hayat kalitesini arttırdığını belirtti. Gallup, anketle ilgili “Soyyetler sonrası bağımsızlığını ilan eden ülke halkları, henüz bekledikleri özgürlüklere ulaşamadı” değerlendirmesini yaptı.

Yargı kararı olmadan da site kapanacak

 

RUSYA’DA internet özgürlüğüne bir darbe daha vuruldu. Parlamentonun alt kanadı Duma, web sitelerine erişimi mahkeme kararına gerek duymaksızın engelleyebilecek yeni bir yasa tasarısına onay verdi. Rusya’da şu anda yürürlükte olan yasa, mahkeme kararına gerek duymadan erişime kapamaya, sadece çocuk porrnografisi ve uyuşturucuyu öven siteler için veriyordu. Yeni tasarı ise bu kapsamı genişletiyor.: Başsavcılık, taşkınlığa davet eden, aşırılık ve ‘terör’ faaliyetleri yürüten, ırkçılık ve dinlerarası düşmanlığı körükleyen ve izinsiz gösterilere davet eden içerikteki siteleri de mahkeme kararı olmaksızın kapatma yetkisine sahip olacak. İnternetteki ‘provokatif’ mesajları takip etmesi için başsavcılığa bağlı özel bir birim kurulacak, kapatma yetkisi sadece başsavcılar ve yardımcılarında olacak. Kitle İletişim ve Medya Denetleme Kurumu Roskomnadzor, savcılardan gelen emirleri uygulamaya koyacak. Tasarı server’ları yurtdışında olan siteler için de yeni düzenlemeler öngörüyor. Buna göre erişime kapatılması düşünülen sitenin sever’ına İngilizce yazılmış bir kapatma emri gönderilecek. Karara uyulmazsa, site Rusya tarafından kapatılacak.

ÖZGÜRLÜKLERE SON ÇİVİ

 

Tasarıya ilk tepki, Başkanlık İnsan Hakları Komisyonu’ndan geldi. Komisyon, “Yurttaşların ve bireylerin, özgürlüklerini ve anayasal haklarını ciddi şekilde ihlal ettiği için endişe verici. Fanatizmi yok etmek yerine onunla savaşıyor yanılsaması yaratacak” dedi. Şubat ayında yürürlüğe girmesi öngörülen tasarının yasalaşması için parlamentonun üst kanadı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de onayı gerekiyor. Putin’in demir yumruğu altındaki Rusya’da, ağustosta 1700 web sitesi, mahkeme emriyle sitelerin erişime yasaklamasını protesto kampanyası başlatmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim