• BIST 116.511
 • Altın 162,176
 • Dolar 3,7374
 • Euro 4,6518
 • Ruble 0.06617
 • Ankara : -2 °C
 • İstanbul : 6 °C
 • Moskova : -7 °C
 • Antalya : 13 °C
 • İzmir : 5 °C
 • St. Petersburg : -4 °C
 • Kazan : -13 °C
 • Soçi : 8 °C

TÖMER: Rusya’da Türkçe öğrenmek şimdi çok daha kolay!

12.02.2014 06:30
TÖMER: Rusya’da Türkçe öğrenmek şimdi çok daha kolay!
Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Türkçe eğitim merkezi “Diyalog”, bu yıl 30. kuruluş yıldönümünü kutlayan Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi TÖMER’in Rusya’daki tek resmi temsilcisidir.
 “Diyalog” Genel Müdürü Yekaterina Telminova, Rusya’nın Sesi radyosuna demecinde, merkezin 2013 yılında tüm yönlerde yaptığı çalışmaların sonuçlarını paylaştı, Moskova’da kimlerin ve hangi amaçlarla Türkçe öğrendiğini ve en çok hangi hizmetlerin talep gördüğünü anlattı ve merkezin 2014 yılı için planlarının üzerindeki sır perdesini araladı:
 
Rusyalılar Türkçeyi çok ciddi niyetlerle öğreniyor
 
2011 yılında TÖMER ile anlaşma imzaladık ve o günden itibaren işbirliğimiz yıldan yıla daha da verimli hale geliyor. Türkiye’deki TÖMER’in başkanı Ertan Gökmen düzenli olarak bizi ziyaret ediyor ve merkezimizdeki eğitim düzeyi hakkında hep olumlu yorumlarda bulunuyor. 2013’te, bir önceki yıla kıyasen öğrenci sayısında yüzde 30 artış gözlemlendi. Üstelik sadece başvuru sayısı değil, eğitim süreleri de arttı. Kaydettiğimiz bir diğer eğilim de dili temel seviyede öğrenmek isteyenlerin kendilerini bu sürece kaptırması ve öğrenimi daha ileriye taşımasıdır. Bu kişiler için Türkçe öğrenimi artık bir ihtiyaçtan çıkıp hobi haline geliyor. Başlarda öğrencilerimizin temel kategorisi, Türk vatandaşlarının Rus olan eşleriydi. Şimdilerde ise çok sayıda işadamı, erkek ve kadınlar eklendi. Eskiden öğrencilerimiz temel seviye ile yetiniyorduysa şimdi daha ciddi niyetleri var. Merkezimize sıfır bilgiyle gelenler bile kursu tümüyle görmek, tüm seviyeleri tamamlamak, sonunda sınavdan geçerek TÖMER diplomasını almak istiyor. Moskova’daki eğitimle Türkiye’deki eğitimi birleştirmeye çalışan öğrencilerimizin sayısı da giderek artıyor. 2013 yılında Türkiye’ye dil öğrenimi için 100’den fazla kişi gönderdik. Çoğu, elbette İstanbul, Ankara ve Antalya’yı tercih ediyor, ancak Manavgat ve Türkiye’nin Karadeniz kıyısında kış kamplarımız da oldu. Üstelik eskiden Türkiye’deki kursların sadece yazın rağbet gördüğünü düşünüyorduk, şimdilerde ise yazın da, kışın da, ilk ve son baharlarda da gitmek isteyenlerin olduğunu, öğrencilerimizin Türkiye’nin tüm mevsimlerini sevdiğini görüyoruz. Ocak ayında Türkiye’ye kalabalık bir grup gönderdik ve şimdi yaz dönemi için kayıtlar başladı.
Sibirya’dan Kuzey Kıbrıs’a kadar online Türkçe
 
Bu yıl sadece doğrudan dil eğitimini geliştirmekle yetinmeyip yeni sınırlar da açtık. Artık TÖMER’de Türkçe online olarak da öğrenilebilir. Bu yılın başlarında büyük bir proje başlattık, Rusya’nın ve BDT ülkelerinin dört bir yanında bulunan meraklı dinleyicilerimizin ve hatta Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta bulunan yurttaşlarımızın dil öğrenmesine yardımcı olan Türkçe online okulunu açtık. Bazı Moskovalı öğrencilerimiz de Moskova’daki trafiği ve genel olarak ritmi dikkate alırsak zamandan tasarruf etmek için online dersleri tercih ediyor. Bir yıl içerisinde online okulumuza 2 binden fazla kişi kaydoldu. Bunlar, enteraktif malzemeleri kullanarak dili hem tek başlarına hem de merkezimizde çalışan öğretmenlerle birlikte öğreniyorlar. Ders programı, deneyimli öğretmenlerimizin katılımıyla ve çeşitli yöntemler kullanılarak özel olarak tasarlandı. Kelime ezberi için “Muhteşem Yüzyıl” dizisini de kullanıyoruz. Kimileri, tek başına başlıyor ve sonra merkezimizde devam ediyor, kimileri ise öğrenimi tamamlamak için Türkiye’ye gidiyor. Sözü gelmişken yakında Türk vatandaşları için Rusça online okulunu açmayı planlıyoruz. Bunun oldukça talep gören bir hizmet olduğunu düşünüyoruz, zira Türkiye’de Rusça öğrenmek başka, Rus öğretmenlerle öğrenmek bambaşka.
Dil kampları: eğitim sürecinin katalizörü
 
Öğrencilerimize, nerede yaşıyorlarsa yaşasınlar ve dil düzeyi ne olursa olsun Türkçe öğrenmeleri için çeşitli olanaklar sunuyoruz. Bunlar, merkezde Rusların Türkçe, Türklerin ise Rusça öğrenmesi, online ve uzaktan eğitim, dilin doğrudan TÖMER’de öğrenimi için Türkiye’ye gidiş programları, devlet diploması sınavlarıdır. Türkçeyi uzun süre Türkiye’de öğrenmek isteyenlere vize konusunda yardımcı oluyoruz. Türkiye’de yaz ve kış kamplarında kısa süreli kurslarla ilgilenenlerin de sayısı az değil. Bu kamplar, hoş bir bonus ve temel programa ilave olarak görülmemeli. Bu, eğitim sürecinin bir nevi katalizörüdür. Zira insanı yabancı dilde konuşmaya zorlamak kolay değil. Belli bir aşamada, öğrenilen dilin konuşulduğu ülkede belli bir uygulama olmasa durağanlaşma başlıyor. Bu durumda en etkilisi, öğrencinin bu ülkenin kültürü ve geleneklerini öğrenmesini sağlamaktır. Bu durumda ezbere gerek kalmayacak, dilbilgisi ve kelimeler özel bir çaba gösterilmeden hafızada kalacak. İki haftada 50 ders saati ise dilin konuşulduğu ortama dalmaya ek olarak en uygun teorik ve uygulama yükünü sağlamış olacak.
 
Rusya genelinde yeni projeler
 
Geçen yılki temel başarılarımızdan biri, Türkçe dersliklerin alınabileceği internet mağazanın açılışı oldu. Elbette, Rusça olan mükemmel bir eğitim edebiyatımız var, ancak Türkçe derslikleri Türklerden daha iyi kimse yazamaz. Fono, Dilmen, Tömer, Dilset yayınevleriyle işbirliği yapıyoruz ve dersliklerin, ses ve görüntü malzemeleri içeren kendi kendine öğrenme ve okuma kitaplarının Rusya genelinde ve BDT ülkelerine teslimatını sağlıyoruz. Sıktıvkar’dan Salehar’da kadar Rusya’nın çeşitli kentlerinden kitap siparişi alıyoruz. Ayrıca düzenli bir şekilde görüşmelerin yapıldığı Sohbet Kulübü’müz de var. Burası, yavaş yavaş oyun kulübüne dönüşüyor. Üstelik kulüpte, hem Türk hem de Rus öğrencilerimizin katılıp deneyimlerini paylaşması için ortak dersler düzenliyoruz.
 
2014’ten büyük beklentilerimiz var. Rusya’da yeni TÖMER merkezlerini açmayı ve öğretmenlerimizin hazırladığı derslikleri çıkarmayı planlıyoruz. Derslikler, redaksiyonun son aşamasından geçiyor. Bu yıl öğrencilerimizi ilginç sosyal etkinlikler bekliyor. Sinema izleme ve Sohbet Kulübü’müze ek olarak, öğrencilerimizin Türkçe eğitiminden iyi sonuçlar elde etmesi ve aynı zamanda süreçten zevk alması için yeni etkinlikler hazırlıyoruz.
Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim