• BIST 117.522
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Ruble 0.06660
 • Ankara : 5 °C
 • İstanbul : 6 °C
 • Moskova : -14 °C
 • Antalya : 17 °C
 • İzmir : 11 °C
 • St. Petersburg : -9 °C
 • Kazan : -16 °C
 • Soçi : 12 °C

Üç dinin bir araya geldiği Altay Cumhuruyeti

17.11.2013 15:53
Üç dinin bir araya geldiği Altay Cumhuruyeti
Geçenlerde yapılan araştırmalara göre, Rusya, en popüler sayılan 10 turistik güzergah arasında yer alıyor. Yakın bir gelecekle ilgili planlarınızda ülkemizi ziyaret etmek varsa, fakat ülkenin neresine gitmek kararını henüz vermediniz ise, Altay Cumhuriyet

Altay, Batı Sibirya’nın güneyinde bulunuyor. İki korunan bölge ve “Altay’ın altın dağları” adlı Ukok doğa parkı, UNESCO dünya mirası listesine alınmışlar. Böyle bir ün kazanmayan, buna rağmen dünya önemine sahip anıtlar da burada yok değil. Dağlık Altay devlet üniversitesi arkeoloji ve genel tarih kürsüsü yöneticisi, arkeolog Aleksandr Ebel anlatıyor.

 Eylül ayında Türkiye’de UNESCO himayesi altında sempozyum düzenlendi. Ulandrık nehri vadisinde bulunan höyüklerin de kültür mirasları listesine alınmasına ilişkin teklifte bulunulmuştu. Sözü geçen höyükler geçen yüzyılın 30’lu yıllarında araştırılmıştı. Bu, mumyalanmış mezarların ortaya çıkarıldığı ilk Sibirya anıtları. Höyüklerin hemen tüm eserleri şimdi müzelerde korunuyor. Vadide çok eşsiz keşifler olmuştu. Aralarında İskit arabası, Sogd keçeden halı bulunuyor.

Değişik zamanlarda Altay sakinleri, nehir, vadi, orman ve daşka yerlerde gördükleri değişik tanrılara ibadet ederlerdi. Bunların çoğu, değişik halkların temsilcileri için bugün bile kutsal kalıyor.

Asya’da dağlara tapma çok gelişmiştir. Kutsal veya çok büyük saygı duyulan tepeye kalpte tevazu, kafada temiz düşüncelerle yaklaşmalı. Örneğin, Beluha tepesinin yamaçları ile eteğindeki tüm mekan cumhuriyetin başlıca görülmeye değer yeridir. Burası, yerli halk tarafından kutsal sayılır ve bir tapınak olarak algılanır. Sanılana göre, burada enerji açısından Kosmos ile bağlı Yer merkezi bulunuyor. Bu, Altay’da güç yeri olmaktan başka, enerji edinebileceğimiz gezegendeki merkezlerden birdir aynı zamanda. Beluha dağının özel biyoenerji potansyeli, çağdaş jeofizik araştırmalar ile de doğrulanmıştır.

Beluha, dört okyanusun cografi merkezinde bulunuyor. Hint Okyanusu, Kuzey Buz denizi, Pasifik ve Atlas Okyanusları dağdan aynı uzakta bulunuyor.

Ünlü ressam ve filozof Nikolay Rerih Beluha’nın Avrasya’nın cografi merkezi olmaktan başka, Ortodoksluk, Budizm ve İslam gibi üç büyük dinin bir araya geldiği yer olduğunu sanıyor. Büyük Buda-Gautama asıl buradan Hindistan’a vardı. Cumhuriyette çok sayıda eşsiz olan doğal ve manevi yer var ki, değişik ülkelerden gelen turistler bile kendileri için ilgi cekici saydıkları çok şey bulabilecekler. Turizm şirketi müdürü Konstantin Grebennikov anlatıyor.

Yabancılar, Altay bölgesine ilgi göstermeye, sınır rejiminin kolaylaştırıldığı daha geçen yüzyılın 90’lı yıllarında başladılar. Turistlerin yüzde 80’i cumhuriyete başka ülkelerden geliyor. Gerek o dönemde, gerekse günümüzde en popüler görülmeye değer yer olarak Avrasya sınırındaki Beluha dağı kalıyor. İnsanların çoğu, onu “güç yeri” sayıyor. Ukok yaylası, popülerlik açısından ikinci yerde geliyor. Bu, özel olarak korunan doğal alandır. Alan, Moğolistan, Çin ve Kazakistan ile sınırda bulunuyor. Turistlerin çoğu, Çulışman nehri vadisindeki taş mantarları, tatlı su rezerfleri bakamından Rusya’da ikinci olan Teletsky gölünü görmeye geliyor. Mayıs-eylül döneminde burada çok sayıda turist görmek olası. Fakat kış döneminde de ilgi çekici şeyler düzenliyoruz.

İlk insanlar Altay bölgesinde daha 1.5 milyon yıl önce yerleşti. Jeopolitik durumu açısından Altay bölgesi, değişik tarih dönemlerinde çeşitli etnik gruplar ile kültürleri birleştiriyordu. Buralarda Paleolitikten Orta Çağa kadar resmen 280 arkeoloji anıtının kaydı yapılmıştır. Bu, gerek kültür ve tarih, gerekse doğa açısından en çekici turistik nesnelerden biridir. Mevsimde bu yeri 1 milyon küsür turist ziyaret ediyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim