• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054
 • Ruble 0.06462
 • Ankara : 6 °C
 • İstanbul : 7 °C
 • Moskova : 1 °C
 • Antalya : 13 °C
 • İzmir : 9 °C
 • St. Petersburg : 0 °C
 • Kazan : -11 °C
 • Soçi : 9 °C

Ukrayna'da bu raundu Rusya kazandı

20.12.2013 11:59
Ukrayna'da bu raundu Rusya kazandı
Ukrayna ile Rusya arasındaki anlaşmaların anlamı ne? AB ile Rusya arasındaki çekişmenin galibi kim? Ukrayna'nın geleceğine dair bu iki gücün bakışları neler? Bu soruların yanıtını USAK uzmanlarından Habibe Özdal, RS FM mikrofonlarına verdi.

Ali Topuz ile Dünya Hali'ne konuk olan Habibe Özdal'ın yorumlarından satır başları şöyle:

“Rusya ve Ukrayna arasındaki son anlaşmalar kapsamlı ve önemli. Fakat kısa vadede önemi olan iki çıktı bulunuyor. 15 milyar dolarlık kredi yardımı ve doğalgaz indirimi. Bu, zor durumdaki Ukrayna için kısa vadede çok önemli. Rusya, 2015 seçimlerinden önce Ukrayna ekonomisini rahatlatacak ve hükümeti sıkıntıdan çıkaracak bu iki adımla, AB'nin bir adım önüne geçmiş oldu.Rusya’nın Ukrayna’ya sunduğu 15 milyar dolarlık Rus kredi şu demekti; Ukrayna uzun zamandır ekonomik bir buhran içerisinde ve bu ekonomik buhran 2015 yılında, yani cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru giden süreçte, halihazırdaki hükümetin ve cumhurbaşkanının oldukça elini-kolunu bağlamış durumdaydı. Çünkü kısa vadede maaşların ödenememesi, işsizliğin artması, enflasyonun artması gibi önemli sonuçları olacaktı. 15 milyar dolar bazı ekonomiler için çok ciddi bir rakam anlamına gelmeyebilir ama Ukrayna ekonomisi için bu önemliydi. Ortaklık anlaşmasının imzalanmaması, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’yle ortaklık anlaşması sürecini askıya almasının bir nedeni de şuydu; ortaklık anlaşmasının Ukrayna’ya getirileri çok orta ve uzun vadede olacaktı. Kısa vadede ise daha ziyade yapılması gereken, hayata geçirilmesi gereken reformlar söz konusu olacaktı. “

Ukrayna, Putin’in hedefleri için önemli bir ülke

“Rusya açısından Ukrayna, Putin'in gümrük birliği ve Avrasya birliği hedefleri açısından çok önemli bir ülke. Kazakistan ve Ukrayna, bu projelerin içinin doldurulması için kritik önemde. Rusya, bu önemin farkında ve ona göre hareket ediyor. Rusya açısından baktığımızda, biliyorsunuz 2012’de başkanlık seçimlerinden hemen önce Putin’in kendi dış politika vizyonunu ortaya koyması açısından önemli görünen bir projesi vardı. İlk etapta Gümrük Birliği, ikinci etapta 2015 yılı itibariyle Avrasya Birliği projesini ortaya attı. Gümrük Birliği hayata geçirildi şu anda Kazakistan ve Belarus’la birlikte, Rusya’nın da olduğu şekilde bunun ikinci aşamasına doğru gidiliyor. Avrasya Birliği projesinde Ukrayna’nın çok önemli bir yeri var, hemen hemen bütün analistler bu konuda uzlaşmış durumda. Ukrayna olmazsa eğer Ukrayna’nın katılmadığı bir Avrasya Birliği zayıf kalacaktır. Ekonomik potansiyel olarak Kazakistan dışında nüfus konumlanış itibariyle ise Ukrayna dışında bu birliğe hayat katacak Rusya dışında bir aktör yok.”

Putin'in modeli AB

“Rusya'nın Ukrayna'ya yaklaşımını salt emperyal bir bakış olarak düşünmemek gerekir. Aslında Avrupa Birliği'nin yaptığı gibi, eşit egemen devletlerin işbirliğini sağlayacak modeller üstüne oturuyor Rusya'nın arayışı. Emperyal düşünceler ya da emperyal arzular bağlamında bunu değerlendirmemek lazım, şu bağlamda değerlendirmek lazım, taahhüt edilen şey şu; egemen devletlerin çok yakın işbirliği burada Avrupa Birliği örnek alınıyor. Avrupa Birliği arasında nasıl bir ulus üstü bir yapı oluşturuldu biraz daha bunun örnek alındığını söylemek mümkün. Zaten önce ekonomik sonra siyasi entegrasyon denilmesinin de nedeni bu çünkü işleyen bir model olarak alındı bu. Avrupa Birliği’nin Doğu Avrupa’ya ve Kafkasya’ya yönelik bir politikası var. Bu önce komşuluk politikasıydı, daha sonra Doğu ortaklığı politikası şeklinde gerçekleştirdiler. Burada amaç, üyelik perspektifi vermeden bölge ülkelerinin kalkınmasını sağlamak. Nihayetinde de dost ülkelerden oluşan bir bölge elde etmek. Yeni bir duvar inşa etmeden Avrupa Birliği üyesi ve üye olmayan ülkeler arasında yeni duvarlar inşa etmeden dönüştürmeyi sağlamak hedeflendi. Fakat biz gördük ki; sadece Ukrayna örneğini değil diğer ülkeler örneğinde de üyelik perspektifi verilmediğinde Avrupa Birliği dönüştürücü bir rol oynayamıyor. “

AB, üyelik perspektifi vermiyor

“Ukrayna, iki güç arasında denge kurarak yürümek zorunda. Batı yanlısı güçler var fakat ülkenin Rusya ile bağları sadece ekonomik değil, kültürel ve tarihsel nedenler de var. AB'nin Doğu Avrupa ve Kafkasya politikası, üyelik perspektifi vermiyor. Üyelik perspektifi olmayınca da kısa vadede ülkelere yararı çok az kalıyor.”

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim