• BIST 117.522
 • Altın 161,933
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Ruble 0.06660
 • Ankara : 4 °C
 • İstanbul : 7 °C
 • Moskova : -11 °C
 • Antalya : 9 °C
 • İzmir : 8 °C
 • St. Petersburg : -17 °C
 • Kazan : -18 °C
 • Soçi : 8 °C

Ukrayna'nın Büyükelçisi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti çok önemli

09.10.2017 09:21
Ukrayna'nın Büyükelçisi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti çok önemli
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sybiha, "Türkiye gibi büyük bir ülkenin liderinin Ukrayna'yı ziyareti her zaman kilit öneme sahiptir. Türkiye ve Ukrayna arasındaki siyasi diyalog kapsamında yapılacak bu ziyaret çok önemli" dedi.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna'ya yapacağı ziyarete ilişkin, "Türkiye gibi büyük bir ülkenin liderinin Ukrayna'yı ziyareti her zaman kilit öneme sahiptir. Türkiye ve Ukrayna arasındaki siyasi diyalog kapsamında yapılacak bu ziyaret çok önemlidir." dedi.

Büyükelçi Sybiha, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyinin altıncı toplantısı vesilesiyle yarın Ukrayna'ya yapacağı ziyaret ve ikili ilişkileri AA muhabirine değerlendirdi.

İki lider arasında dostane ilişkiler bulunduğu zaman, bu tür karşılıklı ziyaretlerin her zaman ilişkilere ivme kazandırdığını söyleyen Sybiha, "Türkiye gibi büyük bir ülkenin liderinin Ukrayna'yı ziyareti her zaman kilit öneme sahiptir. Türkiye ve Ukrayna arasındaki siyasi diyalog kapsamında yapılacak bu ziyaret çok önemlidir. Bu ziyaretler, ikili ilişkilerin derinleşmesini sağlar. Bu ziyaretler sayesinde yaptığımız işlerin sonuçları ve yakın zamanda yapacağımız tercihler üzerinde durma şansımız olur. Sayın Cumhurbaşkanının ziyareti, ikili siyasi diyaloğumuzda çok önemli siyasi bir olaydır." değerlendirmesinde bulundu.

"İlişkilerimizin temelinde sevgi, karşılıklı yarar ve etkileşim yatıyor"

İki ülke arasında atılan iş birliği adımlarını ve mevcut potansiyeli değerlendiren Sybiha, ilişkilerde yarar odaklı ve somut adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Sybiha, "Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin temelinde karşılıklı sevgi, karşılıklı yarar ve etkileşim yer almaktadır." dedi.

İkili diplomatik ilişkilerin 25. yıl dönümünün de kutlandığı bu yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sırasında Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyinin altıncı toplantısının yapılmasının, önemli bir sembolik anlamı olduğunu belirten Sybiha, "Geçen yıl siyasi diyaloğumuza yeni bir ivme kazandırdık. Bu bağlamda başbakanlarımız, parlamento başkanlarımız, milli güvenlik konseyi başkanlarımız ve diğer birimlerden yetkililerin devamlı görüşmeleri oldu. Halklar arasındaki ilişkilerimizde de yeni bir seviyeye çıktık. Bu çerçevede iki ülke arasında çipli kimlikle seyahat anlaşması da imzalandı." diye konuştu.

İkili stratejik ortaklık kapsamında atılan somut adımların ve uygulanan projelerin ticari etkileşimi de artırdığına dikkati çeken Sybiha, şöyle devam etti:

"Özellikle geçtiğimiz 4 yılı değerlendirecek olursak, bu yılın başından bu yana ikili ticaret anlamında olumlu yol katettik. Bu yılın başından beri yüzde 16'lık bir artış kaydettik. İki milyar dolardan fazla bir miktarı kapsamaktadır. Ekonominin belli alanlarında da güzel sonuçlar elde ettik. Savunma, havacılık alanlarında iş birliğimizi yoğunlaştırdık. Ukrayna için Türkiye'nin yeri ayrıdır. Türkiye, ticari ortak olarak Ukrayna için ilk beşte yer almaktadır. Ukrayna'ya yatırım yapan ülkeler arasında ise ilk on içinde bulunmaktadır."

İş birliği alanları

Halkların yakınlaşması için iki ülke arasındaki hava ve deniz hatlarının artırıldığını vurgulayan Sybiha, geçen yıl iki başkent arasında başlayan doğrudan uçuş seferlerinin de faydalarının şimdiden görülmeye başlandığını, turist akışının günden güne arttığını söyledi.

Sybiha, "Geçen yıl Ukrayna'dan Türkiye'ye 1 milyondan fazla turist geldi. Bu sene yüzde 20, yüzde 30'luk artış bekliyoruz." diye konuştu.

Eğitim alanında da ilgili makamlar arasında imzalanan çeşitli anlaşmalarla tarafların yararına olacak güzel bir iş birliğinin temelinin atıldığını kaydeden Sybiha, "Bu yıl itibarıyla İstanbul Üniversitesinde Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümü faaliyete geçti. Her şeyden önce, bunun için Türk dostlarıma teşekkür etmek istiyorum." ifadesini kullandı.

İki ülke cumhurbaşkanlarının diplomatik misyonlara talimat verdiği hedeflerin neredeyse tamamının yerine getirildiğine dikkati çeken Sybiha, şunları kaydetti:

"Bu bağlamda gerçekleştirecek ziyaret, ikili siyasi diyaloğumuza ivme kazandıracak. Bu görüşmenin içeriğinin uygulamaya dönük olması ile görüşmelerin kapsamını güzel ve düzgün bir şekilde doldurmak için elimizden geleni yapacağız. Bu görüşme sırasında birçok anlaşmanın imzalanması bekleniyor. İmzalanacak iki önemli anlaşmadan ilki çifte vergilendirmenin kaldırılması, ikincisi ise yatırımcıların korunması ve teşviki olacak." diye konuştu.

İkili ekonomik ilişkilerin artırılması için Türkiye ve Ukrayna'nın bu yılın sonuna kadar hükümetler arası komisyon toplantısı düzenlemeyi düşündüğünü kaydeden Sybiha, "Bu toplantı sayesinde mevcut problemleri tespit edip, çözüm için bilgi paylaşımı ve fikir alışverişi yapma şansımız olacaktır." dedi.

Türkiye'nin Ukrayna'ya 303 milyon dolar yatırım yaptığını söyleyen Büyükelçi Sybiha, Türkiye'de de Ukrayna sermayesi ile 600 işletmenin faaliyet gösterdiğini dile getirdi.

Büyükelçi Sybiha, iki ülkenin ekonomik kapasitesinin çok daha fazla olduğunu, bu potansiyelin tam olarak kullanılabilmesi için de iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Sybiha, "Ticari etkileşimimizi daha yüksek seviyeye çıkarmak ve iki ülke arasındaki potansiyeli karşılamak için yapay engelleri kaldırmaya hazırız." diye konuştu.

Türkiye ve Ukrayna'nın ticari ilişkilerini 'kazan-kazan' formülüne göre inşa etmesinin önemli olduğunu vurgulayan Sybiha, "Birbirimize ihtiyacımız var. Aynı zamanda birbirimizi tamamlıyoruz. Bu iş birliğimize devam ederek üçüncü pazarlara da açılabiliriz." ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim