• BIST 109.330
 • Altın 156,024
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Ruble 0.06518
 • Ankara : -1 °C
 • İstanbul : 15 °C
 • Moskova : 1 °C
 • Antalya : 13 °C
 • İzmir : 15 °C
 • St. Petersburg : 2 °C
 • Kazan : -7 °C
 • Soçi : 7 °C

Ulusoy'a Soçi'de büyük ödül

10.12.2013 07:29
Ulusoy'a Soçi'de büyük ödül
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Aynı zamanda DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ali Osman Ulusoy’a Rusya Federasyonu’nun Sochi Ticaret ve Sanayi Odası tarafından odanın en büyük ödülü madalya verildi.

Rusya Federasyonu’nun Sochi kenti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vadim Pavlovich Levchenko tarafından TTSO Meclis Başkanı Ulusoy’a altın nişan düzenlenen törenle takıldı. Törende konuşan Levchenko, Sochi Ticaret ve Sanayi Odası’nın 1992 yılında kurulduğunu, Trabzon ile kardeş oda protokolü imzalandığını ve Ulusoy’un ilişkilerin başlangıcından bugüne aradan geçen 21 yılda iki ülke, şehir ve oda arasındaki ilişkilere büyük desteği bulunduğunu söyledi.

ALTINCI MADALYA ALİ OSMAN ULUSOY’A

Sochi Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni düzenlediği nişanın altıncısının Ulusoy’a verildiğini belirten Levchenko, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası kuruluşumuzdan beri bizim kardeş odamızdır. Ve bizim gerek kuruluşumuz gerekse yapılanmamıza büyük katkıları bulunmuştur. Levchenko, “ Odamızın personelleri Trabzon TSO’da staj yaparak deneyim kazanmıştır. Kardeş odamız ile çok güzel bir ilişkimiz bulunmaktadır.”dedi.

AFACAN ANILDI

Levchonko, Sochi ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası arasındaki gerek kardeşlik gerekse diğer ilişkilerin gelişmesinde Ulusoy’un yanı sıra bugün aramızda olmayan rahmetli TTSO Başkanı Mazhar Afacan’ın da bir kez daha andıklarını kaydetti. Afacan’ın kaybından sonra ilişkilerin gelişmesine daha sonra başkan M. Şadan Eren ile devam edildiğini bugünde Başkan M. Suat Hacısalihoğlu ile devam ettirildiğini vurguladı.
Afacan ve Eren Başkanlara daha önceki dönemlerde Türk Rus ilişkilerini geliştirmeleri Sochi TSO tarafından takdir edilerek madalya verilmişti. 

ULUSOY: ONURLANDIM

Ulusoy, Sochi Ticaret ve Sanayi Odası’nın nişanının kendisini çok onurlandırdığını ifade ederek, “Tabi aradan tam 21 yıl geçti. Kardeş ülke, kardeş kentler ve kardeş oda ilişkilerimiz var. Bizim için büyük bir onur. Böyle bir madalya hazırlanması beni çok duygulandırdı. Kendilerine teşekkür ediyorum.”dedi.

VALİ ABDİL CELİL ÖZ: TRABZON VE SOCHİ İLİŞKİLERİ KARADENİZ HAVZASINI OLUMLU ETKİLEYECEK

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’de madalya töreni sonrasında yaptığı konuşmada görünen o ki Trabzon ve Sochi arasında ilişkiler, ticaret ve işbirliği çok eskiye dayandığını söyledi. İki ticaret odasının ilişkilerinin çok sıcak ve eskiye dayandığını vurguladı. “Bu madalya da bunun bir göstergesidir.”dedi.
Öz, önümüzdeki süreçte de bu ilişkilerin geçmişteki gibi artarak devam etmesi için zaman zaman kesintiye uğrasa da ilişkilerin daha artarak devam etmesi turizmde, sporda ve ticari alandaki ilişkilerin gelişmesi için bu iki odamızın işbirliği iki ülke ve şehir arasındaki ilişkilere de yansıyacaktır. Onun için bu gün ev sahipliğinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ve en kısa sürede Trabzon’da kendilerini ağırlamak için bekliyoruz.”
Dolayısıyla dünyada şehirler yanında bölgeler kalkınma için bölgesel işbirliklerine yönelim olduğunu aktaran Vali Öz, iki şehir arasındaki ilişkilerin gelişmesi, bölgeler arası ve havza bazında birbirini olumlu yönde etkileyeceğine işaret etti. 

SOCHİ TSO BAŞKANI LEVCHENKO: İMKÂNLARIMIZI DAHA ÇOK DEGERLENDİRMELİYİZ

Sochi TSO Başkanı Levchenko, ticari ilişkilerin zamanla azalıp yavaşladığına vurgu yaparak, şu anda yavaşlamış ğibi gözüken ilişkilerin canlandırılması için hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Levchonko, ileriye yönelik hedeflerin konulması gerektiğini belirterek, “ Biz biraz aramızdaki ticareti hızlandırmak istiyoruz. Türkiye’yi biz en açık ortak olarak görüyoruz. İmkânlarımız çok ama nedense biz bu imkânlarımızı çok iyi değerlendiremiyoruz. Önümüzdeki günlerde Türkiye ile ilişkileri hızlandırmak için İstanbul’a gideceğim ve bir dizi programı kapsamında görüşmelerde bulunacağım. Trabzon’da bizim için çok önemlidir. Hatta İstanbul’dan da daha önemlidir. Trabzon ve Sochi arasında çok büyük projelere gerek yok, küçük projelerde olsa ticaret yapılsın. Bunun için bir fuar düzenleyerek karşılıklı üyelerimizi, iş adamlarımızı tanıştıralım. Bu görüşmelerden farklı ticaretler doğabilir. Sochi çok değişti. Özellikle Krasnaya Polyana Kayak merkezi bölgemiz çok farklı oldu. Kış turizmi tanıtılmalı ayrıca kültür iletişimi de geliştirilmelidir.”şeklinde konuştu.

Sochi TSO Meclis Üyesi Sergey, Türk-Rus İlişkilerinin Trabzon-Sochi ilişkileri ile başladığını ve Türkiye’ye yayıldığını anımsattı. Bu iki şehrin ilk sınır ticareti ile yol gösteren bir rol oynadığını kaydederek, “Her iki tarafta yapılan dikkatsizlikler sonucu ilişkiler yavaşladı. Hem Sochi hem Trabzon hem de ticaret yapanlar olarak bizler bu durumdan zarar görüyoruz. Neden Trabzon ve Sochi arasındaki ticaret İstanbul’a veya başka bölgelere kaydığını hepimiz düşünmeliyiz. Trabzon neden kenarda kaldı?. Şu anda Sochi’ye 2014 kış olimpiyatları için çok ciddi yatarımlar yapılıyor. Rus ticareti Karadeniz Bölgesinde sıfıra indi. Karadeniz bölgesinde ticareti yeniden hareketlendirmek için yeni teklifler yeni ticaret alanlarına ihtiyacımız vardır.”

ULUSOY: RUSYA’YI İHMAL ETTİK

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, son 10 yılda Rusya’yı ihmal ettiklerini ifade ederek, “Çok iyi başlamıştık ama son 10 yılda ise durakladık. Neden? Biraz sesli konuşsak Trabzon’dan duyulur! Trabzon’dan uçağa bindik 35 dakikada Sochi’ye geldik. 20 yıl önce Sochi bizden ucuzdu. Şimdi konaklama, çarşı pazar burada daha pahalı. Onlar bize kendilerini tanıttılardı ama biz Karadeniz’i burada tanıtamadık. Son 10 yılda Rusya ile Türkiye arasındaki ticarette çok arttı. Bu toplantılara daha sık devam edilmelidir.. Gelecek daha iyi olacaktır. İki ülke arasında sıkıntı var. Ahbazya’dan karayolu ile geçilemiyor. Biz iş adamları bu konuda daha iyi elçilik yaparız. İş alemini temsilen buralara gemilerimiz gelmeli, uçaklarımız gelmeli, Abhazya karayolu açılmalı ve iş adamlarımız da burayla daha sık gelmeli, sizlerde Trabzon’a daha sık gelerek ilişkilerimizi geliştireceğiz..” 

HACİSALİHOĞLU: OCAK AYINDA KURUVAZÖR TURİZM TOPLANTISI

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu Sochi ile işbirliklerinin yeniden canlanması, diğer taraftan da Sochi Olimpiyatları ile ilgili olarak yapılan yatırımları yerinde görmek ve geleceğe yönelik yatırımları geliştirmek için ziyaretin gerçekleştirilmiş olduğunu söyledi.

Önümüzdeki Ocak ayında Trabzon’da Karadeniz’de başlatılacak olan kruvazör turizm toplantısının gerçekleştirileceğini belirterek Sochi heyetini bu toplantıya davet etti. Trabzon, Batum, Sochi, Yalta ve Odesa hattında geliştirilecek olan kruvazör turizmi hareketinin zamanla bir ticaret hareketi de yaratacağını vurguladı. Karadeniz Ekonomik İşbirliği’nin de bu projeyi desteklediğini ifade etti.

Hacısalihoğlu, geçmişte Türkiye ve Rusya arasında bavul ticareti ile başlayan, zamanla ticarete dönüştüğünü bugünde ülkeler arasında yürütülen bu tür projeler ile devam etmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Turizmin en kısa zamanda para girişi sağlayan bir sektör olduğunu, bu nedenle Karadeniz ülkeleri arasında turizmin geliştirilmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.

ÇETİN OKTAY KALDIRIM: KRUVAZÖR TURİZMİNDE KARADENİZDE BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR

Karadeniz’de kruvazör turizminde büyük bir potansiyel olduğunu dile getiren Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, uluslar arası etkinliklerde Karadeniz’de ki hatta büyük bir iğlinin bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Bu hattın öne çıkması ile Trabzon’a gelen 22 adet geminin bir yılda 34 âdete çıktığını aktaran Kaldırım, “ Dolayısıyla Karadeniz havzasındaki komşu liman kentleri arasında kruvazör turizmi işbirliği çok önemli hale gelmiştir. Liman kentleri arasında ilk toplantıyı Trabzon7da yapacağız. Bu toplantı gelecekte kurumsal bir işbirliğine dönüşebilir. Zamanla büyük kruvazör turizmi firmalarını bölgeye davet ederek bir sempozyum gerçekleştirilmesi de yapılabilir. Kruvazör de yapılacak olan işbirliği farklı sektörlere de yansıyabilir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim