• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Ruble 0.06518
 • Ankara : 10 °C
 • İstanbul : 16 °C
 • Moskova : 4 °C
 • Antalya : 17 °C
 • İzmir : 17 °C
 • St. Petersburg : 0 °C
 • Kazan : -7 °C
 • Soçi : 11 °C

‘‘Yakın bir gelecekte Rusça – Türkçe konuşacağız’’

23.12.2013 14:27
‘‘Yakın bir gelecekte Rusça – Türkçe konuşacağız’’
‘‘Böylesine olumsuz hava koşullarına rağmen bu kadar insanın bu mekanda bir araya gelmiş olması, Rus – Türk Merkezi’nin faaliyetlerinin önemini göstermektedir."

Rusya’nın başkenti Moskova’nın en merkezi caddelerinden biri olan Tverskaya üzerinde bulunan Drujba – Dostluk İş Merkezi’nde, Rus – Türk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen Mütevelli Heyeti Toplantısı’nda geride bırakmak üzere olduğumuz yılın genel bir değerlendirilmesi yapıldı.

Yeni çalışma yılının başlangıcı sebebi ile tam kadro bir araya gelen Mütevelli Heyeti üyeleri, Merkez’in çalışmalarını ve bu çalışmalar sonucunda elde edilen sonuçları değerlendirerek, kurumun gelecekteki faaliyetlerine ilişkin planların optimize edilmesi maksadıyla görüş alışverişinde bulundu.

Toplantıda ilk sözü Diplomasi Akademisi profesörlerinden Tarih Doktoru Aslambek Mozloyev aldı. Konuşmasında geçtiğimiz Kasım ayında gerçekleşen Putin – Erdoğan buluşmasından bahseden Mozloyev, Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu görüşme esnasında ifade ettiği ‘‘Rus – Türk ilişkileri şu an öyle bir düzeydedir ki, bu ilişkileri biz dahi bozamayız’’ şeklindeki sözlerini anımsattı. İki ülke arasındaki işbirliğinin oluşturduğu olumlu ekonomik, siyasi ve duygusal ilişkiler zeminin hem kişiler, hem de STK’lar bazında gelecekte düzenlenecek olan Rus – Türk ortak etkinliklerinin organizasyonuna yardımcı olacağını belirten Mozloyev, Rus – Türk Kültür Merkezi’nin 3 yıldır bunu gayet iyi bir şekilde başardığını ve her yıl insanların daha fazla ilgisini çektiğini ifade ederek sözlerini tamamladı.

Merkez adına söz alan Genel Müdür Arif Asalıoğlu, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik olarak yürütülmekte olan faaliyetlerin devam ettirileceğini belirterek, bu faaliyetler kapsamında asıl dikkatin eğitim ve bilim alanları üzerinde yoğunlaştırılacağının da altını çizdi.

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı olan Duma’nın milletvekili olan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi ile ilişkilerden sorumlu komisyona başkanlık eden İldar Gilmutdinov ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘‘Rus – Türk ilişkileri, parlamentolar arası seviyede de gayet iyi ve sıcak bir düzeydedir. Hem parlamento delegasyonları, hem de kişisel olarak bağlantıda olduğumuz Türk milletvekilleri ile gerek Moskova’da, gerekse bölge çapında bir araya gelmek suretiyle görüş alışverişinde bulunuyoruz. Türk dostlarımız Rusya’nın farklı bölgelerinde aktif bir şekilde yatırım yapmak suretiyle farklı sektörlerde faaliyet gösteren üretim tesisleri açıyorlar. Biz de Türkiye’de enerji sektöründe aktif bir biçimde faaliyet gösteriyoruz. Duma, mevcut işbirliğinin güçlendirilmesi maksadıyla hazırlanmış olan kanun tasarılarını kabul etmektedir. Geçtiğimiz günlerde kabul edilen ve Türk işadamlarının Sibirya bölgesine yatırım yapmasının önünü açan kanun buna örnek olarak gösterilebilir. Kültür alanına gelince… Bu alanda daha yoğun bir şekilde çalışma yürütülmesi gerektiği kanaatindeyim. Her iki ülkede düzenlenecek olan Rus ve Türk günlerinin sayısının, bu aktivitelerin kapsamları genişletilmek suretiyle arttırılması gerekmektedir. Önümüzdeki yıl itibariyle Rusya üniversitelerine alınacak yabancı öğrenci sayılarını belirleyen kotalarda artırıma gidilecektir. Bu bağlamda, yakın bir gelecekte daha fazla Türk öğrencinin ülkemizde eğitim alacağını da söylemek mümkündür. Buna ek olarak şunun da altını çizmem gerekir ki, Türk eğitim sistemi, tıpkı bizim eğitim sistemimiz gibi Dünya’nın en iyilerinden biridir ve bu sebeple özellikle eğitim alanındaki tecrübelerimizden karşılıklı olarak faydalanmamız gerekmektedir. Bu bağlamda bizler için en önemli zemin, her yıl düzenlenen Rus – Türk Toplumsal Forumu’na ev sahipliği yapan Kazan olmaktadır. Söz konusu forum, ülkeler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi bağlamında gerek devletler, gerekse toplumlar seviyesinde yeni yöntem ve tavsiyelerin ele alındığı çok mühim bir platform görevi görmektedir. Sonuç olarak şunu net bir içimde ifade etmem gerekir ki, birtakım uluslararası meselelerin çözüm süreçlerine ilişkin olarak farklı şekillerde düşünüyor olsak da, mevcut ikili ilişkiler bağlamında Türkiye ile kesinlikle hiç problem bulunmamaktadır’’.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği'ne atanan Alper Özkan da toplantının onur konuğu olarak yaptığı konuşmada, Moskova’nın son derece güzel ve önemli bir mekanında bir araya gelen Mütevelli Heyeti üyelerine ve misafirlere teşekkür ederek, her iki ülke arasındaki ilişki düzeyinin tavan yaptığı bugünlerde, benzer organizasyonların düzenlenmesinin son derece önemli olduğunun altını çizdi. Rusya ve Türkiye arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin güçlendirilmesinin gerekliliğine vurgu yapan Türk Diplomat, bu alanda belirli bir düzeyin üzerine çıkıldıktan sonra, tıpkı Rus – Türk Kültür Merkezi gibi STK’lara ve bu kuruluşların faaliyetlerine destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Müsteşarın ardından söz alan Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü profesörlerinden Yelena Ponomareva ise konuşmasında şunları söyledi: ‘‘Rus – Türk Kültür Merkezi hakkında hazırlanmış olan bir tanıtım filmini bugün Devlet Başkanlığı Basın Sekreteri Dmitri Peskov’a izlettik. Sayın Basın Sekreteri filmi gayet başarılı buldu ve Rus – Türk Kültür Merkezi’nin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti burada sizlerle paylaşmamızı rica ederek, ‘‘Eğer yurtdışında faaliyet gösteren Rus Merkezleri de buradaki Türk Merkezi gibi çalışmış olsaydı, uluslararası arenada daha az meselemiz olurdu’’ şeklinde konuştu. Gerçektende, Kültür Merkezi’nin faaliyet alanına komu diplomasisinin tüm unsurları girmektedir. Bu zemin üzerinde, farklı meselelere ilişkin olarak ülkelerin hali hazırda sahip olduğu pozisyonların yanı sıra, değerleri ve gelenekleri de karşılıklı olarak ele alınmaktadır. Eğer birbirinizin kültürünü derinden ve iyi biliyorsanız, o takdirde karşılıklı ilişki ve işbirliği sürecinde karşılaşacağınız sıkıntıları aşmanız da daha kolay olacaktır. Şu an eğitim programlarımız daha da geniş bir kapsamda uygulanmaktadır. Kurumumuz olan Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü’nde Türk öğrenciler eğitim görmektedir. Arif Bey aracılığı ile Türk öğrencileri Enstitümüz ile tanıştırıyor ve onları kurumumuz nezdinde eğitim almaya davet ediyoruz’’.

Rudomino Rusya Devlet Kütüphanesi bünyesinde faaliyet gösteren Rus – Türk Bilim Merkezi’nin Bilim Sekreteri Yelena Oren, yaptığı konuşmada, Kültür Merkezi’nin 2014 yılı için planları hakkında bilgi verdi. RAN Doğu Bilimleri Enstitüsü ve Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin desteği ile 9 – 13 Ocak tarihlerinde Rus ve Türk aydınlarının Antalya’da bir araya geleceğini belirten Oren, bu buluşmada ele alınacak olan meselelerin başında, bölgesel işbirliği ve Rus – Türk ilişkilerindeki toplumsal diplomasi gibi konuların geldiğini söyledi. 10 Şubat tarihinde düzenlenecek olan Puşkin Günü etkinliklerinde ise ünlü şairin eserleri müzik eşliğinde hem Rusça, hem de ilk defa Türkçe olarak seslendirilecek ve etkinliğe katılan Türk misafirler için Puşkin’in yaşadığı malikaneye bir gezi düzenlenecek. 15 Şubat itibariyle düzenlenecek olan kına gecesinde ise geleneksel düğün seremonisinden ayrı olarak gerçekleştiren etkinliğin katılımcıları, Türkiye’nin her yöresine ait geleneksel dansları sergileyecek. Söz konusu etkinliklerin en önemli organizatörlerinden biri olan Sadovoye Koltso Müzesi Müdürü de söz konusu etkinlik kapsamında geleneksel Türk kostümlerini teatral bir şekilde sunumunun gerçekleştireceğini ve Rus el sanatları uzmanları tarafından etkinliğin katılımcıları için özel Rus süslemelerinin de hazırlanacağını belirtti. Önümüzdeki yılın ortalarına doğru ise geçtiğimiz yıl Türkiye’de düzenlenen Rus Günleri Festivali kadar başarılı ve parlak bir Türk Kültürü Festivali düzenlenecek. Festivalin organizatörü olan Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, söz konusu faaliyetin organizasyonunda yardımcı olması için Rus – Türk Kültür Merkezi’nden ricada bulundu.

Moskova Devlet Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Başkanı Mihail Mayer’in sözleri ise toplantıda oldukça sıcak bir dostluk havanın esmesine sebep oldu: ‘‘Böylesine olumsuz hava koşullarına rağmen bu kadar insanın bu mekanda bir araya gelmiş olması, Rus – Türk Merkezi’nin faaliyetlerinin önemini göstermektedir. Devlet Başkanlığı seviyesinde bilinmekte ve kabul görmekteyiz. Bu, hem bizim, hem de mütevelli heyetinin boşa çalışmadığı anlamına gelmektedir. Bizim temel görevimiz, Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelmiş olduğu bu güzel seviyeyi korumaktır. İki ülke arasındaki yakın işbirliği ve dostluk sadece Rusya’yı ve Türkiye’yi ilgilendirmemekte, aynı zamanda stratejik ortaklarımıza ve komşularımıza da yansımaktadır. Bu olgunun son derece iyi bir biçimde öğrenilmesi gerekmektedir. Burada bir benzetme de yapmak isterim… Şu an Moskova’da havaların ısınmasını Türkiye’nin etkisiyle, Türkiye’de yaşanmakta olan aşırı soğukları ve İstanbul’da yağan karı ise doğal olarak Rusya’nın etkisiyle özdeşleştiriyorum. Şahsi kanaatime göre, yakın bir gelecekte, ortak bir dil olan Rusça – Türkçeyi konuşmaya başlayacağız’’.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gündem Avrasya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 312 479 00 25 | Faks : +90 312 479 00 25 | Haber Yazılımı: CM Bilişim